Admissions Results for Degree Programmes Taught in English

 

These lists contain the names of all successful applicants who have given permission for this announcement on the application form. This is the only official website on which the admission results are published online. The results are announced on this page as soon as the selection to the programme has been made and they will appear on this page for two months from the date of publication. 

Master's degree programme in Biomedical Technology

Arponen Otso Heikki  
Dunlop Thomas  
Ghimire Biwash  
Hamzah Muhammad  
Rahman Md Atiqur  
Sharifuzzaman Md A B M  
Tavakoli Ali  
Tran Ngoc Minh Thi accepted conditionally
Tumu Khairun Nafiz  

Master's degree programme in Comparative Social Policy and Welfare

Hytönen Vilma Eveliina accepted conditionally
Kibet Naomi  
Kosonen Julia Dawn  
Moono Titus  
Stöd Enni Jemina  
Tandoh Michael Ewusi  
Thakuri Muna  
Valkama Suvi Maria Susanna  
Virrankari Saara Maria  

Master's degree programme in Computational Big Data Analytics

Adewumi Babatunde Julius  
Bhandari Deepak  
Das Jiban Krisna  
Dinh Duy Khanh  
Garcia Hurtado Pablo Andres  
Gong Jin accepted conditionally
Kanwal Arusa  
Khan Bilour  
Nguyen Ngoc Cuong  
Nguyen Thanh Duy  
Nguyen Viet Thang  
Obanla Dolapo  
Ollikainen Joni Martti  
Rahman Farzana  
Reza Benzir  
Senhaji Ali accepted conditionally
Sharif Ahmad  
Shin Mikyong Deborah  
Shoilee Sarah Binta Alam  
Simkhada Kumar  
Song Nayeong  
Subba Nayan  
Sundresh Deepika  
Wongwarawipatr Weerin  

Master's degree programme in Global and Transnational Sociology

Holopainen Selja  
Kröger Victoria Roxane Sandrine accepted conditionally
Kupaza Catherine  
Kusaeni Nadira Puteri  
Nyberg Henrietta Regina accepted conditionally
Phoukhao Julianna  
Rösch Julia Christine accepted conditionally
Stoneham Janne  
Tina Nusrat jahan  

Master's degree programme in Human-Technology Interaction

Afonne Joseph Chinenye  
Agbaje Fareed Gbolaniyi  
Asghar Syed Usman  
Azad Mohammad Abul Kalam  
Bastola Suraj  
Eloranta Elina Alexandra  
Frigola i Camps Genís  
Ghaffar Muhammad Adil  
Hattori Mai  
Ibrar Ahsin  
Iftikhar Mubeen  
Islam Zahidul  
Jayavelu Tamilselvi  
Jyskä Ilmari Teuvo Aleksi  
Limbaroyati Limbaroyati  
Linhares de Carvalho Mariana  
Liu Binger  
Makkonen Jouko Juhani  
Peltola Johanna Kristiina  
Pino Gatica Fernanda accepted conditionally
Putkonen Emmi Karoliina accepted conditionally
Qiao Qilun  
Ravichandran Tarunika  
Shrestha Sudhir  
Sipilä Annina Sofia accepted conditionally
Sosa Mercado Louis Alberto  
Österman Otto Juhani accepted conditionally

Master's degree programme in Internet and Game Studies

de Albuquerque e Corrêa Derek  
Dubbels Hannah  
Fernandez Galeote Daniel  
Hokkanen Minna  
Korhonen Aleksi Otto Juhani  
Lui Yuk Chuen Adrian  
Masek Leland  
Rannanpiha Joni-Tatu Juhani  
Valkama Suvi Maria Susanna  

Master's degree programme in Leadership for Change, Governance for Sustainable Change

Ahtiainen Karoliina Inkeri  
Ciocan Liviu accepted conditionally
Eerola Tiia Eveliina  
Grönlund Reetta Helena accepted conditionally
Häkkinen Julia Rosa Marie  
Kallio Sami Antero  
Panzarella Federica accepted conditionally
Pyrrö Jani Lauri Samuli  
Rehman Abdul  

Master's Degree Programme in Leadership for Change, Politics in Wider Europe

Anttila Sini Anniina  
Danoyan Marina  
Hynynen Lassi Johannes  
Jouttijärvi Risto Heikki Akseli accepted conditionally
Kyllönen Esa-Matti accepted conditionally
Puhakka Laura Paloma accepted conditionally
Vázquez López Alba María accepted conditionally

Master's Degree Programme in Leadership for Change, Sustainable Business Management

Artemova Alexandra accepted conditionally
Donnelly Aaron accepted conditionally
Hill Matthew Alexander  
Kääriäinen Juuso Simo Petteri accepted conditionally
Mozaffari Khalil accepted conditionally
Nissi Eliisa accepted conditionally
Pavlova Anastasia accepted conditionally
Perälä Paula Katariina accepted conditionally
Siivari Elina Maria Karoliina accepted conditionally
Toivanen Maria Josefina  
Walker Charlotte Rebecca  

Master's degree programme in Peace, Mediation and Conflict Research

Bermudez Diana  
Ferrara Federico  
Glybchenko Yelyzaveta accepted conditionally
Hiltunen Aino Maaria accepted conditionally
Joyee Nabila Jahan  
Jussila Iina Minttu Sofia  
Kroeker Nathalie Céline Pitre  
Köbrich Julia  
Laine Anne accepted conditionally
Lindroos Tuuli Keiju Anneli accepted conditionally
Miller Daniela  
Mäki Mirjami Suvituuli  
Nguyen Huu Phu Gia accepted conditionally
Nguyen Thi Thu Ha  
Piovacari Matteo  
Pöyry Miisa Elli Anna-Liisa accepted conditionally
Rahikka Roosa Maria accepted conditionally
Salonen Jaakko Johannes accepted conditionally
Schwab Julia Hedwig accepted conditionally
Simsek Hazal accepted conditionally
Suoranta Anna Sofia Helmiina accepted conditionally
Untamala Sinituuli Maria accepted conditionally

Master's degree programme in Software Development

Ahmed Sernaz Naeena accepted conditionally
Amatya Bipika  
Ba Yue  
Foucault Thomas Etienne  
Islam Md Sazzad Ul  
Mahdi MOHD Sadab Al accepted conditionally
Mahmud Mohammad Ariful Islam  
Malekzadeh Hossein  
Md Towfiqul Alom  
Nebo Aniagolu Charles  
Nguyen Ngoc Duc  
Nguyen Tran Hoang Nam  
Omoifo Darlington Oziegbe accepted conditionally
Qasim Hafiz Muhammad  
Rantanen Anssi Pekka August  
Rima Taslima Akther  
Roy Anik  
Sampath Kumar Nirmal Kumar  
Singhal Akash  
Tanveer Muhammad Suleman  

Master's Degree Programme in Teacher Education

Angeline Angeline  
Boakye Emmanuel  
Gurung Emmariikka  
Haider Isfaque  
Haswell Nicholas Andre Richard  
Heo Hunseung  
Ho Nguyet Anh  
Hyun Eunji  
Kamzabek Khadisha accepted conditionally
Kwegyir-Afful Emma  
Kyriazopoulou Myrto  
Lim Mina  
Mandzo Claudette Ngonda  
Masum Shahriar  
McCarroll Megan  
Medeubayeva Akbota accepted conditionally
Molina del Hoyo Marc  
Mäkinen Emmi-Sofia Elisabet accepted conditionally
Newell Dajon Marcell  
Reyes Maricris  
Su Pin-Ru  
Tian Jing  
Tran Ngoc Nhu Y  
Tsuda Momoko accepted conditionally
Yazdizadeh Zeinab  

Nordic Master Programme in Innovative Governance and Public Management

Arenas Maria Paula  
Asmah Sister-Meda  
Da Conceicao Claudia  
Deb Apu  
Eshan Somaya Hasan  
Hatinen Tommi Henri Tapani  
Kinnunen Reetta Hanna Emilia  
Pansio Jenni Maria  
Papadaki Erofili  
Rebek Jan accepted conditionally
Rojas juanita  
Savisko Myroslava accepted conditionally
Taivaljärvi Mira Johanna accepted conditionally
Talebian Sara accepted conditionally
Tuuli Iida Maria  
Wang Jia  
Wei Fazhang  
Versteegen Peter Luca accepted conditionally