Sisältöön
tampereen yliopisto: yhteiskuntatieteiden tiedekunta: tutkimus: tutkimusryhmät:
Yhteiskuntatieteiden tiedekuntaTampereen yliopistoYhteiskuntatieteiden tiedekunta

IPPE-tohtoriohjelma

Kansainvälinen epidemiologian tohtorikoulutusohjelma: International Doctoral Programme in Epidemiology (IPPE)

Epidemiologia

Epidemiologia tutkii sairauksien esiintyvyyttä. Epidemiologiset käsitteet ja lähestymistavat ovat pitkälti peräisin demografiasta, jossa niitä käytetään väestödynamiikan selvittämiseen, kun taas epidemiologiassa kiinnostuksen kohteena on sairauksien esiintyminen väestössä. 

Perinteisesti epidemiologiset tutkimukset ovat keskittyneet sairauksien syytekijöiden selvittämiseen ja kattaneet erilaisia altistuksia elintavoista perintötekijöihin. Nykyisin tutkitaan paljon myös sairauksien ennustetta sekä päätöksentekoa terveydenhuollon eri tasoilla mm. diagnostisten testien osuvuutta ja hoitojen vaikuttavuutta.

Terveystieteiden yksikössä epidemiologista tutkimusta tehdään mm syöpäsairauksista, infektioista ja rokotuksista, diabeteksesta, allergisista sairauksista, lasten ylipainosta ja äitien terveydestä.

Professorit

Nimi Tehtävä Yhteystiedot
Anssi Auvinen Epidemiologian professori, oppialan vastuuprofessori puh. 040 190 1640
anssi.auvinen@uta.fi
Pekka Nuorti Epidemiologian professori, IPPE-tohtoriohjelman johtaja puh. 040 190 1685
pekka.nuorti@uta.fi

Osa-aikaiset professorit

Nimi Tehtävä Yhteystiedot
Nea Malila professori (syöpäepidemiologia) nea.malila@uta.fi
Eero Pukkala professori (epidemiologia) eero.pukkala@uta.fi
Suvi Virtanen professori (epidemiologia) suvi.m.virtanen@uta.fi

Tutkimusjohtajat

Nimi Tehtävä Yhteystiedot
Matti Lehtinen tutkimusjohtaja
Papilloomavirusrokotetutkimus
puh. 050 396 9648
matti.lehtinen@uta.fi
Riitta Luoto tutkimusjohtaja (osa-aikainen)

» Henkilöstön yhteystiedot


Projektit

Anssi Auvinen

Pekka Nuorti

Tutkimusryhmä
Infectious Disease Epidemiology and Vaccine Programs in Public Health Practice

Suvi Virtanen

 

 
Ylläpito: hes.info@uta.fi
Muutettu: 24.2.2016 12.12 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti