Sisältöön
tampereen yliopisto: johtamiskorkeakoulu: opiskelu: tutkinto-ohjelmat: hallintotieteiden tutkinto-ohjelma:
JohtamiskorkeakouluTampereen yliopistoJohtamiskorkeakoulu
Hallintotieteiden tutkinto-ohjelma

HALLINTOTIETEIDEN TUTKINTO-OHJELMA

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Johanson Jan-Erikprofessori (hallintotiede), tutkinto-ohjelman vastaavaJan-Erik.Johanson@uta.fiPINNI A4012050 318 5960
Helle Tanjayliopisto-opettaja, tutkinto-ohjelman ohjausvastaavaTanja.Helle@uta.fiPINNI A2002040 190 4033

Hallintotieteen opintosuunta (hallintotiede)

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Cai Yuzhuoyliopistonlehtori (korkeakouluhallinto)Yuzhuo.Cai@uta.fiPINNI A4003050 420 1537
Harisalo Ristoprofessori, emeritusRisto.Harisalo@uta.fi0500 675 477
Hölttä SeppotutkimusjohtajaSeppo.Holtta@uta.fiPINNI A4001050 322 1401
Johanson Jan-Erikprofessori (hallintotiede)Jan-Erik.Johanson@uta.fiPINNI A4012050 318 5960
Keski-Petäjä Timoyliopistonlehtori (hallintotieteen metodologia)Timo.Keski-Petaja@uta.fiPINNI A4004040 190 9664
Kivistö JussiprofessoriJussi.Kivisto@uta.fiPINNI A4007050 421 1070
Kohtamäki Vuokkoyliopistonlehtori (higher education group)Vuokko.Kohtamaki@uta.fiPINNI A4033040 190 4055
Lumijärvi Ismoprofessori, emeritusIsmo.Lumijarvi@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Pekkola EliasprofessoriElias.Pekkola@uta.fiPINNI A4008050 421 1073
Rossi Paulayliopisto-opettajaPaula.Rossi@uta.fiPINNI A4009050 318 7456
Stenvall JariprofessoriJari.Stenvall@uta.fiPINNI A4011040 828 4350
Talkkari Anttilehtori, emeritusAntti.Talkkari@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Vartola Juhaprofessori, emeritus (julkishallinto, oa. erit. valtionhallinto)Juha.Vartola@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Virta Sirpaprofessori (hallintotiede, erityisesti turvallisuushallinto)Sirpa.Virta@uta.fiPINNI A4040040 190 4157
af Ursin Klausyliopistonlehtori, emeritusKlaus.af.Ursin@uta.fiPINNI A2068050 318 5980

Julkisoikeuden opintosuunta (julkisoikeus ja kunnallisoikeus)

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Heiskanen Hetayliopisto-opettajaHeta.Heiskanen@uta.fiPINNI A2046050 318 7050
Huhtanen Raijaprofessori (julkisoikeus)Raija.Huhtanen@uta.fiPINNI A2041050 318 5973
Koivisto IdaprofessoriIda.Koivisto@uta.fiPINNI A2009050 509 9248
Kultalahti Jukkaprofessori, emeritus (julkisoikeus)Jukka.Kultalahti@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Neuvonen Rikuyliopistonlehtori (julkisoikeus)Riku.Neuvonen@uta.fiPINNI A2042050 318 7447
Pekkarinen Elinayliopisto-opettaja (julkisoikeus)Elina.Pekkarinen@uta.fiPINNI A2071050 437 7071
Raskulla Siinayliopisto-opettajaSiina.Raskulla@uta.fiPINNI A2048050 437 7064
Rautiainen Pauliapulaisprofessori (julkisoikeus), työstä vapaanaPauli.Rautiainen@uta.fiPINNI A2070050 318 6028
Ryynänen Aimoprofessori, emeritus (kunnallisoikeus)Aimo.Ryynanen@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Uoti Askoyliopistonlehtori (julkisoikeus)Asko.Uoti@uta.fiPINNI A2010050 318 6041
Viljanen Jukkayliopistonlehtori (julkisoikeus)Jukka.Viljanen@uta.fiPINNI A2039040 190 1268
Wacker Janiyliopistonlehtori (julkisoikeus) Jani.Wacker@uta.fiPINNI A2040050 318 6046

Julkisen talousjohtamisen opintosuunta (finanssihallinto ja kunnallistalous)

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Autero Anniinayliopisto-opettaja (julkinen talousjohtaminen)Anniina.Autero@uta.fiPINNI A3044050 437 7083
Immonen Kaisayliopisto-opettaja (julkinen talousjohtaminen) työstä vapaaKaisa.Immonen@uta.fi
Laihonen Harritutkimusjohtaja (kunnallistalous)Harri.Laihonen@uta.fiPINNI A3084050 468 0974
Meklin Penttiprofessori, emeritusPentti.Meklin@uta.fi050 564 2595
Oulasvirta Lasseprofessori (finanssihallinnon ja julkisyhteisöjen laskentatoimi)Lasse.Oulasvirta@uta.fiPINNI A3047050 318 6017
Rajala Tuijaprofessori, emerita 040 767 7860
Rönkkö Jaakkoyliopisto-opettajaJaakko.Ronkko@uta.fiPINNI A3043050 437 7116
Sinervo Lotta-Mariayliopistonlehtori (julkinen talousjohtaminen) Lotta-Maria.Sinervo@uta.fiPINNI A3048050 509 9042
Vakkuri Jarmoprofessori (kunnallistalous)Jarmo.Vakkuri@uta.fiPINNI A3087050 318 6042
Vinnari Eijaprofessori (julkinen talousjohtaminen)Eija.Vinnari@uta.fiPINNI A3088050 318 7602

Kunta- ja aluejohtamisen opintosuunta (kunnallispolitiikka ja aluetiede)

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Airaksinen Jenniyliopistonlehtori (kunta- ja aluejohtaminen) työstä vapaana Jenni.Airaksinen@uta.fiPINNI A5075050 322 1402
Anttiroiko Ari-Veikkoyliopistonlehtori (kunta- ja aluejohtaminen)Ari-Veikko.Anttiroiko@uta.fiPINNI A3009040 190 4017
Haveri Artoprofessori (kunnallispolitiikka, erit. kuntien ja alueyhteisöjen toiminta ja johtaminen)Arto.Haveri@uta.fiPINNI A3011040 190 4020
Jäntti AnniyliopistonlehtoriAnni.Jantti@uta.fiPINNI A3035050 437 7188
Karppi Ilariyliopistonlehtori (aluetiede)Ilari.Karppi@uta.fiPINNI A3007040 190 4003
Paananen Hennayliopisto-opettaja (kunta- ja aluejohtaminen)Henna.Paananen@uta.fiPINNI A3037050 437 7070
Sotarauta Markkuprofessori (aluetiede)Markku.Sotarauta@uta.fiPINNI A3001-02040 190 4004
Tuurnas SannatutkijatohtoriSanna.Tuurnas@uta.fiATALPA 227040 190 1334

Alueellisen kehittämisen tutkimusryhmä

Ympäristöpolitiikan ja aluetieteen opintosuunta (ympäristöpolitiikka ja aluetiede)

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Haila Yrjöprofessori, emeritusYrjo.Haila@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Häkli Jouniprofessori (aluetiede, alana erityisesti aluetutkimuksen metodologia ja teoriat)Jouni.Hakli@uta.fiPINNI A5043040 197 3664
Jokinen Pekkaprofessori (ympäristöpolitiikka)Pekka.T.Jokinen@uta.fiPINNI A3005-06050 318 7264
Kuusisto-Arponen Anna-Kaisayliopistonlehtori (aluetiede) (työstä vapaana) akatemiatutkijaAnna-Kaisa.Kuusisto@uta.fi040 190 4019
Laine Markusyliopistonlehtori (aluetiede)Markus.Laine@uta.fiPINNI A3038050 318 6807
Leino Helenayliopistonlehtori (ympäristöpolitiikka)Helena.Leino@uta.fiPINNI A3039040 190 9751
Nygren NinayliopistonlehtoriNina.Nygren@uta.fiPINNI A3010040 190 4022
Raento PauliinaprofessoriPauliina.Raento@uta.fiPINNI A3003050 509 9262
Willman Kristayliopisto-opettaja (ympäristöpolitiikka)Krista.Willman@uta.fiPINNI A3008050 437 7069

Tutkimushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Agbebi Motolaniyliopisto-opettajaMotolani.Agbebi@uta.fiPINNI A4035050 509 9223
Alatalo ElinatutkijaElina.Alatalo@uta.fiPINNI A4039050 509 9027
Bäcklund PiatutkijatohtoriPia.Backlund@uta.fiPINNI A5014040 190 4027
Hasanen Kirsiyliopisto-opettajaKirsi.Hasanen@uta.fiPINNI A2064050 509 9136
Imre RobertyliopistotutkijaRobert.Imre@uta.fiATALPA 308050 318 7651
Jokinen AriyliopistotutkijaAri.Jokinen@uta.fiPINNI A3032040 190 4029
Joronen MikkoakatemiatutkijaMikko.Joronen@uta.fiPINNI A5038050 318 7174
Kaakinen InkatutkijatohtoriInka.Kaakinen@uta.fiPINNI A5034050 318 7750
Kallio Kirsi PauliinaakatemiatutkijaKirsipauliina.Kallio@uta.fiPINNI A5037040 190 4025
Kolehmainen JaritutkimuspäällikköJari.Kolehmainen@uta.fiPINNI A5042050 574 9704
Korjonen-Kuusipuro KristiinatutkijatohtoriKristiina.Korjonen-Kuusipuro@uta.fiTAMPEREEN YLIOPISTO050 509 9115
Kork AnnatutkijatohtoriAnna.Kork@uta.fiPINNI A3078050 318 5987
Kortetmäki TeeatutkijatohtoriTeea.Kortetmaki@uta.fiPINNI A3093050 437 7121
Kurikka HeliprojektisuunnittelijaHeli.Kurikka@uta.fiSJOKI050 318 7521
Kyrönviita MikkokoordinaattoriMikko.Kyronviita@uta.fiPINNI A3030050 509 9026
Lyytinen AnuyliopistonlehtoriAnu.Lyytinen@uta.fiPINNI A4038050 318 7495
Makkonen TeemututkijatohtoriTeemu.Makkonen@uta.fiATALPA 225050 509 9133
Mehari Yohannesyliopisto-opettajaYohannes.Mehari@uta.fiPINNI A4002050 413 8527
Meriläinen NiinatutkijatohtoriNiina.Merilainen@uta.fiPINNI A2081050 437 7250
Millei ZsuzsayliopistotutkijaZsuzsa.Millei@uta.fiATALPA 224040 190 4031
Muurinen RaimotutkimusapulainenRaimo.Muurinen@uta.fiPINNI A3093050 437 7232
Nylén Erkki-JussitohtoriopiskelijaErkki-Jussi.Nylen@uta.fiPINNI A3014050 318 7704
Parkkinen JonnetutkijaJonne.Parkkinen@uta.fiPINNI A3041050 437 7062
Pascucci ElisatutkijatohtoriElisa.Pascucci@uta.fiPINNI A5029050 318 7386
Rajala TomitutkijaTomi.Rajala@uta.fiPINNI A3052050 318 7266
Riding JamestutkijatohtoriJames.Riding@uta.fiPINNI A4037050 509 9060
Ruokolainen OllitutkijatohtoriOlli.Ruokolainen@uta.fiPINNI A5042040 190 4038
Sankala IinatutkimusapulainenIina.Sankala@uta.fiPINNI A3075050 437 7178
Shumilova Yuliatutkija (HEG)Yulia.Shumilova@uta.fiPINNI A4032040 190 1226
Suppanen OutitutkimusapulainenOuti.Suppanen@uta.fiPINNI A3075050 437 7179
Suvinen NinatutkijaNina.Suvinen@uta.fiPINNI A4031050 509 9265
Truong Thuy VankoordinaattoriVan.Truong@uta.fi
Tuominen JaakkotutkimusapulainenJaakko.Tuominen@uta.fi050 509 9129
Tuomisaari JohannatutkijaJohanna.Tuomisaari@uta.fiPINNI A3034040 190 9796
Vinnari MarkustutkijatohtoriMarkus.Vinnari@uta.fiPINNI A5029050 318 7603
Wathen PerttiprojektipäällikköPertti.Wathen@uta.fiSJOKI050 318 7504
Zheng Gaomingyliopisto-opettajaGaoming.Zheng@uta.fiPINNI A4035050 509 9277

 

 
Johtamiskorkeakoulu
33014 TAMPEREEN YLIOPISTO
puh. (03) 355 111 (vaihde)
Ylläpito: jkk.info@uta.fi
Muutettu: 10.1.2014 15.30 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti