Sisältöön
tampereen yliopisto: johtamiskorkeakoulu: henkilökunta ja yhteystiedot:
JohtamiskorkeakouluTampereen yliopistoJohtamiskorkeakoulu

KAUPPATIETEIDEN TUTKINTO-OHJELMA

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Nykänen Pekkayliopistonlehtori (vero-oikeus)
ohjausvastaava (työstä vapaana),professori
Pekka.Nykanen@uta.fiPINNI A2044050 318 6014
Saarijärvi Hannuprofessori (markkinointi)Hannu.Saarijarvi@uta.fiPINNI A5039040 535 1369
Vahtera Veikkoprofessori (yritysjuridiikka) tutkinto-ohjelman vastaavaVeikko.Vahtera@uta.fiPINNI A2007050 463 4543

Vakuutuksen ja riskienhallinnan opintosuunta (vakuutustiede)

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Ahteensivu Aarnolehtori (vakuutustiede)Aarno.Ahteensivu@uta.fiPINNI A2001050 318 5954
Koskinen Lasseprofessori (vakuutustiede, alana vakuutustiede: yksityisvakuutus ja sosiaalivakuutus)Lasse.Koskinen@uta.fiPINNI A2012050 318 7574
Pasanen Jarnayliopisto-opettajaJarna.Pasanen@uta.fiPINNI A2004050 318 7656

Markkinoinnin opintosuunta

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Kuusela HannuprofessoriHannu.Kuusela@uta.fiPINNI A5001050 318 5989
Lahtinen SonjaväitöskirjatutkijaSonja.Lahtinen@uta.fiPINNI A5029050 318 7630
Lehtinen Uoleviprofessori, emeritusUolevi.Lehtinen@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Närvänen ElinayliopistonlehtoriElina.Narvanen@uta.fiPINNI A5003050 318 6016
Sutinen Ulla-Maijayliopisto-opettajaUlla-Maija.Sutinen@uta.fiPINNI A5040050 437 7454
Tuominen Pekkaprofessori, emeritusPekka.Tuominen@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Yrjölä MikayliopistonlehtoriMika.Yrjola@uta.fiPINNI A5033050 318 6816

Taloustieteen opintosuunta

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Hovi Mattiyliopisto-opettaja (taloustiede)Matti.Hovi@uta.fiPINNI A3054050 318 5975
Ilomäki JukkayliopistonlehtoriJukka.Ilomaki@uta.fiPINNI A3056050 437 7306
Konttinen Markkuyliopisto-opettajaMarkku.Konttinen@uta.fiPINNI A3055050 318 5986
Koskinen HannuyliopistonlehtoriHannu.Koskinen@uta.fiPINNI A3089050 509 9036
Laamanen Jani-PetriprofessoriJani-Petri.Laamanen@uta.fiPINNI A3050050 318 5993
Laurila Hannuyliopistonlehtori (työstä vapaana) professoriHannu.Laurila@uta.fiPINNI A3090050 318 5998
Nikula Harriyliopisto-opettajaHarri.Nikula@uta.fiPINNI A3053050 318 6013
Pirttilä Jukkaprofessori (kansantaloustiede), työstä vapaanaJukka.Pirttila@uta.fiPINNI A3057050 318 7810
Tauriainen Juha-Mattiyliopisto-opettajaJuha-Matti.Tauriainen@uta.fiPINNI A3043050 437 7583
Tuomala MattitutkimusjohtajaMatti.Tuomala@uta.fiPINNI A3089050 318 6037
Vainiomäki Jariprofessori Jari.Vainiomaki@uta.fiPINNI A3091050 318 5963

Vastuullisen liiketoiminnan opintosuunta

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Kujala Johannaprofessori (yrityksen johtaminen) Johanna.Kujala@uta.fiPINNI A5005050 420 1509
Mäkelä Hanneleyliopistotutkija (laskentatoimi)Hannele.Makela@uta.fiPINNI A3046050 318 6010
Näsi Salmeprofessori, emeritaSalme.Nasi@uta.fi050 348 0448

Yrityksen johtamisen opintosuunta

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Heikkinen AnnatutkijatohtoriAnna.L.Heikkinen@uta.fiPINNI A5029050 318 5970
Höykinpuro RitvayliopistonlehtoriRitva.Hoykinpuro@uta.fiPINNI A5002040 190 9723
Kujala Johannaprofessori (yrityksen johtaminen)Johanna.Kujala@uta.fiPINNI A5005050 420 1509
Lehtonen OutitutkijaOuti.Lehtonen@uta.fiPINNI A5004050 437 7220
Lohivesi KariyliopistonlehtoriKari.Lohivesi@uta.fiPINNI A5014050 318 6003
Mattila MallatutkijaMalla.Mattila@uta.fiPINNI A5029050 406 9677
Mäkinen Elinaapulaisprofessori (new social research)Elina.I.Makinen@uta.fiPINNI A5012050 318 7644
Pöyhönen SiiriväitöskirjatutkijaSiiri.Poyhonen@uta.fi
Ropo Arjaprofessori, emeritaArja.Ropo@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Tapaninaho Riikkayliopisto-opettaja (yrityksen johtaminen)Riikka.Tapaninaho@uta.fiPINNI A5004050 437 7068

Yrityksen laskentatoimen opintosuunta

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Hyvönen Timoprofessori (laskentatoimi)Timo.Hyvonen@uta.fiPINNI A3085050 318 7601
Ihantola Eeva-Mariyliopistonlehtori (laskentatoimi)Eeva-Mari.Ihantola@uta.fiPINNI A3083050 318 5976
Kankaanpää Jariyliopisto-opettaja (laskentatoimi)Jari.Kankaanpaa@uta.fiPINNI A3079050 318 5981
Kihn Lili-Anneprofessori (yrityksen laskentatoimi, alana laskentatoimi ja johdon ohjausjärjestelmät)Lili.Kihn@uta.fiPINNI A3086050 318 5984
Laine MatiasakatemiatutkijaMatias.Laine@uta.fiPINNI A3045050 318 7752
Mäkelä Hanneleyliopistotutkija (laskentatoimi)Hannele.Makela@uta.fiPINNI A3046050 318 6010
Näsi Salmeprofessori emeritaSalme.Nasi@uta.fi050 348 0448
Ojala Hannuyliopistonlehtori (työstä vapaana) professoriHannu.Ojala@uta.fiPINNI A3082050 318 7262
Sandelin Mikkoyliopisto-opettajaMikko.Sandelin@uta.fiPINNI A3080050 437 7077

Yritysjuridiikan ja vero-oikeuden opintosuunta

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Ala-Mikkula Enniyliopisto-opettaja (yritysjuridiikka)Enni.Ala-Mikkula@uta.fiPINNI A2005050 318 7280
Myllymäki Janneyliopisto-opettaja (vero-oikeus)Janne.Myllymaki@uta.fiPINNI A2070050 437 7125
Nieminen MarttitutkijatohtoriMartti.Nieminen@uta.fiPINNI A2045050 318 6012
Nuolimaa Ristoprofessori, emeritusRisto.Nuolimaa@uta.fiPINNI A2068050 318 5980
Nykänen Pekkayliopistonlehtori (vero-oikeus), työstävapaa, professoriPekka.Nykanen@uta.fiPINNI A2044050 318 6014
Penttilä SeppotutkimusjohtajaSeppo.Penttila@uta.fiPINNI A2043050 318 6022
Ruohonen Janneyliopistonlehtori (yritysjuridiikka)Janne.Ruohonen@uta.fiPINNI A2008050 318 6030
Urpilainen Mattiyliopistonlehtori (vero-oikeus)Matti.Urpilainen@uta.fiPINNI A2047050 430 7151
Vahtera Veikkoprofessori (yritysjuridiikka)Veikko.Vahtera@uta.fiPINNI A2007050 463 4543
Väntsi Ristoyliopistonlehtori (yritysjuridiikka)Risto.Vantsi@uta.fiPINNI A2003050 318 6045

Tutkimushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Doha SowrovsovelluskehittäjäSowrov.Doha@uta.fiPINNI A5060050 437 7621
Gonzalez Porras LaraväitöskirjatutkijaLara.Gonzalez.Porras@uta.fi
Hokkanen HarriväitöskirjatutkijaHarri.Hokkanen@uta.fi
Palosaari EsatutkijatohtoriEsa.Palosaari@uta.fi
Ristimäki Heidi-MariaharjoittelijaHeidi-Maria.Ristimaki@uta.fiPINNI A3061050 437 7577
Saarinen JarkkoohjelmistoarkkitehtiJarkko.Saarinen@uta.fiPINNI A5044050 509 9148
Salminen LassitutkimusapulainenLassi.Salminen@uta.fiPINNI A3061050 437 7569
Toivonen AurélietutkijatohtoriAurelie.Toivonen@uta.fiPINNI A5014050 437 7192
Tuominen ElinatutkijatohtoriElina.Tuominen@uta.fiPINNI A3092050 318 5955
Veikkola ElisatutkijaElisa.Veikkola@uta.fi

Apurahatutkijat

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
nimi titteli sposti huone puhelin
Mattila Malla tutkija Malla.Mattila@uta.fi A5029 050 406 9677
Remes Sami tutkija Sami.Remes@uta.fi A3075
 
Johtamiskorkeakoulu
33014 TAMPEREEN YLIOPISTO
puh. (03) 355 111 (vaihde)
Ylläpito: jkk.info@uta.fi
Muutettu: 14.8.2018 14.59 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti