Sisältöön
tampereen yliopisto: lääketieteen ja biotieteiden tiedekunta: tutkimus: tutkimusryhmät:
Lääketieteen ja biotieteiden tiedekuntaTampereen yliopistoLääketieteen ja biotieteiden tiedekunta

Mikrobiologia ja immunologia

Professori:
Olli Sivennoinen
puh. +358 50 359 5740
olli.silvennoinen@uta.fi

Emeritus professori:
Mikko Hurme, LKT
puh. 050 567 2717
mikko.a.hurme@uta.fi

Yliopistonlehtori:
Saara Marttila, FT
puh. 050 318 5813
saara.marttila@uta.fi

Tutkijat/tohtorikoulutettavat:

Laura Kananen, FM
laura.e.kananen@staff.uta.fi

Tapio Nevalainen, FM
tapio.l.nevalainen@uta.fi

Laboratorio/toimisto:
Sinikka Repo-Koskinen, laboratoriomestari
puh. 040 190 1503
sinikka.repo-koskinen@uta.fi

Tutkimusprojektit:

Ikääntymisen aiheuttamat biologiset muutokset (geenien ilmenemisen säätely, epigenetiikka ja biomarkkerit). Tutkimus tehdään osittain kahden EU-konsortion puitteissa (Genetics of Healthy Aging, GEHA, Biomarkers of Human Aging, Mark-Age). Tutkimusryhmä kuuluu myös Tampereen ja Jyväskylän yliopistojen yhteiseen gerontologian tutkimuskeskukseen (GEREC).

 Uusimmat julkaisut:

 
Lääketieteen ja biotieteiden tiedekunta, 33014 Tampereen yliopisto
puh. (03) 355 111 (yliopiston vaihde)
Ylläpito: med.info@uta.fi
Muutettu: 11.2.2019 10.45 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti