Sisältöön
tampereen yliopisto: lääketieteen ja biotieteiden tiedekunta: tutkimus: tutkimusryhmät:
Lääketieteen ja biotieteiden tiedekuntaTampereen yliopistoLääketieteen ja biotieteiden tiedekunta

Silmätautioppi

Professori:
Hannu Uusitalo, LKT
puh.  040 190 1214
hannu.uusitalo@uta.fi

CV ja Julkaisuluettelo/Publications

Osoite: Lääketieteen ja biotieteiden tiedekunta, PL 100, 33014 Tampereen yliopisto
Käyntiosoite: Lääkärinkatu 1, ARVO F313, Tampere


Silmätautiopin muu henkilökunta:

Aapola Ulla, FT 045 322 6772 ulla.aapola@uta.fi
Beuerman Roger, professori

roger.beuerman@uta.fi

Hakulinen Jaakko, tutkija

jaakko.hakulinen@uta.fi

Hemminki Virpi, LL virpi.hemminki@uta.fi
Jylhä Antti, FM 050 412 3972 antti.jylha@uta.fi
Koskinen Erja, tutkimushoitaja
Kööbi Peeter, kliininen opettaja, LT

peeter.koobi@uta.fi

Latvala Marja-Leena, LL
Lähdekorpi Saara, laborantti saara.lahdekorpi@uta.fi
Mikhailova Alexandra, FT 050 190 1213 alexandra.mikhailova@uta.fi
Mäkinen Petri, LL
Nättinen Janika, FM janika.nattinen@uta.fi
Parkkari Minna, LL minna.parkkari@uta.fi
Pietilä Juhani, LL, dosentti

Salminen Lotta, professori emerita

lotta.salminen@uta.fi

Samposalo Hanna, projektijohtaja

050 417 6963 hanna.samposalo@uta.fi
Suviola Mikael, kliininen opettaja, LL mikael.suviola@uta.fi
Uusitalo-Järvinen Hannele, LT 050 318 6327 hannele.uusitalo-jarvinen@uta.fi
Vaajanen Anu, LT anu.vaajanen@uta.fi
Ylitepsa Pasi, LL pasi.ylitepsa@uta.fi

 

Tutkimus

Silmätautiopin tutkimusryhmä keskittyy translationaaliseen ja kliiniseen silmä- ja näkötutkimukseen.  Silmätautiopin tutkimuslaboratoriot sijaitsevat ARVO-rakennuksen 3. kerroksessa (Lääkärinkatu 1). Saman kampuksen Finn-Medi 3 rakennuksesta löytyy kliininen tutkimuslaboratorio, jossa voidaan toteuttaa faasi I-IV luokan kliiniset tutkimukset. Tutkimusryhmällä on käytössä in vitro- ja in vivo-tautimalleja ikärappeuman ja glaukooman sekä verkkokalvon poikkeavaan angiogeneesiin perustuvien sairauksien (diabeettinen retinopatia, kostea ikärappeuma, keskosen verkkokalvosairaus) tutkimiseen. Malleja hyödynnetään myös lääkeainetutkimuksissa. Tutkimusryhmässä on käynnissä useita silmän kuvantamiseen pohjautuvia tutkimus- ja kehittämishankkeita sekä useita kliinisiä tutkimuksia.

Proteomiikan ja henkilökohtaisen lääketieteen keskus, PPM

Henkilökohtainen lääketiede (personalized medicine) pyrkii löytämään yksilöistä helposti tunnistettavia merkkiaineita eli ns biomarkkereita, joiden avulla yksilöllisiä sairastumisriskiin ja hoitotoimenpiteiden valintaan vaikuttavia eroja ja taipumuksia voidaan selvittää. Silmätautiopin Proteomiikan ja henkilökohtaisen lääketieteen keskus PPM aloitti toimintansa vuoden 2013 alussa Tekesin FiDiPro-rahoituksella. Tutkimusryhmän ensisijaisena tavoitteena on tunnistaa eri silmäsairauksiin liittyviä biomarkkereita, joita voidaan hyödyntää taudin tilan ja yksilöllisten hoitovaihtoehtojen valinnassa sekä silmäkirurgisten hoitotoimenpiteiden tulosten seurannassa.

SILK, Silmälääketieteen tutkimus-, tuotekehitys- ja innovaatiokeskus 

SILK on lääketieteen yksikön/silmätautiopin oppialan hallinnoima silmälääketieteen tutkimus-, tuotekehitys- ja innovaatiokeskus, jonka tavoitteena on perustaa kattava silmä- ja näkötutkimusta tekevien laitosten ja yritysten yhteistyöverkosto. SILK pyrkii toiminnallaan edesauttamaan uusien silmä- ja näkötutkimuksen innovaatioiden syntymistä ja niiden soveltamista potilaskäyttöön. Lisätietoja osoitteesta http://www.silkresearch.fi

 
Lääketieteen ja biotieteiden tiedekunta, 33014 Tampereen yliopisto
puh. (03) 355 111 (yliopiston vaihde)
Ylläpito: med.info@uta.fi
Muutettu: 4.5.2017 11.10 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti