Opintotoimisto ja avoin yliopisto

    Yhteystiedot

    Avoinna ma klo 10-16, ti-pe klo 10-14

    Poikkeukset:

    - to 14.3.2019 avoinna klo 10-12
    - pe 31.5.2019 suljettu

    Puh. 0294 520 200

    opintotoimisto.tau@tuni.fi, avoin.tau@tuni.fi

    Opintotoimisto, Keskustakampus
    Postiosoite:
    PL 607
    33014 Tampereen yliopisto

    Käyntiosoite:
    Kalevantie 4
    Päätalo, huone A 121
    33100 Tampere

    Palvelut

    Opintotoimistossa hoidetaan yliopistoon ilmoittautumiseen liittyvät asiat. Lisäksi sieltä saa:

    •     opiskelijakortin lukuvuositarran
    •     virallisen opintosuoritusotteen (mm. TE-toimistoa varten)
    •     opiskelijatodistuksen
    •     noutaa tutkintotodistuksen
    •     tilata virallisen jäljennöksen tutkintotodistuksesta (pyynnöt etukäteen, toimitusaika n. 2 viikkoa)

    Yllämainittuja asiakirjoja voi tilata maksutta osoitteesta opintotoimisto.tau@tuni.fi.    

    Opintotoimiston tehtäviin kuuluu myös avoimen yliopisto-opetuksen opiskelijapalvelu, opiskelijatietojärjestelmän ylläpidon ja kehittämisen koordinointi.

    Kansainvälisen liikkuvuuden tukemiseksi Tampereen yliopistossa on käytössä ECTS-järjestelmä. Valmistuva opiskelija saa myös automaattisesti ja ilmaiseksi Diploma Supplementin (ks. lisätietoja Tutkintotodistus-sivulta).

    Henkilökunta

    Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
    Fleminch Liisa suunnittelija Liisa.Fleminch@uta.fi PÄÄT A121d 040 190 1818
    Hautakangas Sami tietojärjestelmäpäällikkö Sami.Hautakangas@uta.fi PÄÄT C107 050 462 7387
    Liikanen Arja opintosihteeri Arja.Liikanen@uta.fi PÄÄT A121 040 190 1809
    Majanen-Heikkilä Tiina opintokoordinaattori Tiina.Majanen-Heikkila@uta.fi PÄÄT A122 050 318 6640
    Mäkelä Leena rekisterisihteeri Leena.K.Makela@uta.fi PÄÄT A121 050 318 6375
    Siitojärvi Kristiina opintokoordinaattori Kristiina.Siitojarvi@uta.fi PÄÄT A122 040 190 1816
    Sippola Sirkka koulutuspäällikkö Sirkka.Sippola@uta.fi PÄÄT C101 050 522 8014