Lääketieteen ja biotieteiden tiedekunnan vastuuopettajat

Bioteknologian tutkinto-ohjelma

Bioteknologian tutkinto-ohjelman opettajat
Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Granberg Kirsi yliopistonlehtori (bioteknologian tutkinto-ohjelma) Kirsi.Granberg@uta.fi ARVO D227 050 318 5819
Hytönen Vesa apulaisprofessori

FT, dos., ryhmänjohtaja, yliopistonlehtori vv (alana bioteknologia), Proteiinidynamiikka, Maisterintutkinnon opintosuunnista vastaava professori, molekyylibiologian opintosuunta
Vesa.Hytonen@uta.fi ARVO F331 040 190 1517
Juuti-Uusitalo Kati Yliopistonlehtori (alana bioteknologia), dosentti, FT

Silmäryhmä, Bioteknologian tutkinto-ohjelma
Kati.Juuti-Uusitalo@uta.fi ARVO D430 040 190 4292
Kallioniemi Anne Professori vv (lääketieteellinen teknologia ja bioteknologia)

Bioteknologian tutkinto-ohjelman tutkinto-ohjelmavastaava, BMT:n varajohtaja
Anne.Kallioniemi@uta.fi ARVO D240 050 437 2645
Kesseli Juha Yliopistonlehtori (alana bioinformatiikka), TkT

Laskennallinen biologia, Bioinformatiikka
Juha.Kesseli@uta.fi ARVO D227 050 318 6982
Nykter Matti Professori (lääketieteellinen teknologia ja bioteknologia, alana bioinformatiikka, laskennallinen biologia)

Tutkinto-ohjelmavastaava, Master's Degree Programme in Bioinformatics
Maisterintutkinnon opintosuunnista vastaava professori, bioinformatiikan opintosuunta
Matti.Nykter@uta.fi ARVO D231 050 318 6869
Skottman Heli Apulaisprofessori (tenure track), Silmäryhmä, Bioteknologian tutkinto-ohjelma

Maisterintutkinnon opintosuunnista vastaava professori, soluteknologian opintosuunta
Heli.Skottman@uta.fi ARVO D429 050 396 9645
Valjakka Jarkko Yliopistonlehtori, Bioteknologian tutkinto-ohjelma

Jarkko.Valjakka@uta.fi ARVO D217 050 318 5828
  Laboratoriohenkilökunta
Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Hinkka Janette Laboratoriomestari, Bioteknologian tutkinto-ohjelma Janette.Hinkka@uta.fi ARVO E232 050 443 7225
Lehtinen Kristina Erikoislaboratoriohoitaja, Bioteknologian tutkinto-ohjelma Kristina.Lehtinen@uta.fi ARVO E232 050 443 7223
Hallintohenkilökunta
Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Aallos Riitta Opintokoordinaattori, Bioteknologian tutkinto-ohjelma

Bioteknologian tutkinto-ohjelman opiskelijoiden henkilökohtaiset opintosuunnitelmat (HOPS), opinto-ohjaus ja -neuvonta
Opintojen suorittamiseen liittyvä ohjaus ja neuvonta
Opiskelijavaihtoasiat
Riitta.Aallos@uta.fi ARVO E160 050 318 6377
Ståhle-Nieminen Catarina Kansainvälisten asioiden koordinaattori

Public and Global Health -maisteriohjelman koordinaattori: ohjelman opintohallinto, terveystieteiden opintoneuvonta kansainvälisissä vaihto- ja harjoitteluasioissa sekä muissa kv-asioissa. Kaupin kampuksen kv-yhdyshenkilö.
Biomedical Technology -maisteriohjelman koordinaattori: opinto-ohjaus ja -neuvonta.
Catarina.Stahle-Nieminen@uta.fi ARVO E160 040 190 1664

Lääketieteen lisensiaatin tutkinto-ohjelma

Lääketieteen lisensiaatin tutkinto:
Jaksojen vastuuhenkilöt

Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Jääskeläinen Juhani Kliininen opettaja vv (yleislääketiede)

Koulutusjohtaja, Johdanto-jakson vastuuhenkilö
Juhani.Jaaskelainen@uta.fi ARVO B216 050 318 6299
Ylikomi Timo Professori (solubiologia)

Solut, kudokset ja niiden toiminta -jakson vastuuhenkilö
Timo.Ylikomi@uta.fi ARVO D417 040 190 9721
Hutri-Kähönen Nina Kliininen opettaja, Toiminnanjohtaja (Taitokeskus)

Lisääntyminen, kasvu ja kehitys -jakson vastuuhenkilö
Nina.Hutri-Kahonen@uta.fi ARVO D518 050 318 6288
Nikkari Seppo Varadekaani, apulaisprofessori vv (lääketieteellinen biokemia, tenure track -tehtävä)

Aineenvaihdunta-jakson vastuuhenkilö
Seppo.Nikkari@uta.fi ARVO B239 050 396 9639
Järvinen Tero Professori vv (kliininen anatomia)

Liikkuminen-jakson vastuuhenkilö
Tero.AH.Jarvinen@uta.fi ARVO F332 050 318 6326
Aalto-Setälä Katriina Professori (fysiologia)

Hapen saanti -jakson vastuuhenkilö
Katriina.Aalto-Setala@uta.fi ARVO D437 040 582 9567
Auvinen Anssi Professori (epidemiologia)

Lääketieteellinen tieto ja tutkimus I ja II -jaksojen vastuuhenkilö
Anssi.Auvinen@uta.fi ARVO B335 040 190 1640
Parkkila Seppo Professori (anatomia)

Ravinto ja ravinnon hyödyntäminen -jakson vastuuhenkilö
Seppo.Parkkila@uta.fi ARVO F333 040 190 1825
Himanen Sari-Leena Apulaisprofessori (fysiologia)

Hermoston rakenne ja toiminta -jakson vastuuhenkilö
Sari-Leena.Himanen@uta.fi ARVO B227 050 443 7240
Jaatinen Pia Kliininen opettaja vv (sisätautioppi)

Hormonitoimintaan perustuva säätely -jakson vastuuhenkilö, Seinäjoki-opetuksen vastuuhenkilö
Pia.Jaatinen@uta.fi ARVO B213 050 318 6292
Paavonen Timo Professori (patologia)

Hyökkäys ja puolustus -jakson vastuuopettaja
Timo.Paavonen@uta.fi ARVO D336 050 443 7259
Valvanne Jaakko Professori (geriatria)

Vanheneminen-jakson vastuuhenkilö
Jaakko.Valvanne@uta.fi ARVO B211 040 190 9727
Kosunen Elise Professori (yleislääketiede)

Ennaltaehkäisy-jakson vastuuhenkilö
Elise.Kosunen@uta.fi ARVO B217 050 318 6713
Pörsti Ilkka Professori (sisätautioppi) osa-aikainen (40 %)

Neste- ja elektrolyyttitasapaino -jakson vastuuhenkilö
Ilkka.Porsti@uta.fi ARVO B214 050 318 6345
Rannikko Juha kliininen opettaja (sisätautioppi)

Infektio -jakson vastuuhenkilö
Juha.Rannikko@uta.fi
Peltola Jukka Professori (neurologia)

Hermoston toimintahäiriöt -jakson vastuuhenkilö
Jukka.Peltola@uta.fi ARVO B229 050 509 9108
Murtola Teemu Kliininen opettaja (kirurgia)

Diagnostiikka ja Hoito -jakson vastuuhenkilö
Teemu.Murtola@uta.fi TAYS M-RAK 313 040 190 1490
Strengell Paula Kliininen opettaja (psykiatria)

Jaksaminen-jakson vastuuhenkilö
Paula.Strengell@uta.fi
Kaukinen Katri Professori (sisätautioppi)

Abdominal complaints -jakson vastuuhenkilö
CIV kevät -vastuuhenkilö (sis,kir)
Katri.Kaukinen@uta.fi ARVO B224 050 318 6343
Nikus Kjell Professori (sisätautioppi, erityisesti kardiologia)

Rintakipu / Hengenahdistus -jakson vastuuhenkilö
Kjell.Nikus@uta.fi
Mattila Ville Professori (kirurgia, erityisesti ortopedia ja traumatologia) osa-aikainen (50 %)

Nivelkipu-jakson vastuuhenkilö
Ville.Mattila@uta.fi
Yli-Hankala Arvi Professori (anestesiologia)

Hätätilanteet-jakson vastuuhenkilö
Arvi.Yli-Hankala@uta.fi TAYS M-RAK 322 040 190 1499
Laurikka Jari Professori (sydän- ja rintaelinkirurgia)

Vastuuhenkilö: Verestysjakso
Jari.Laurikka@uta.fi TAYS M-RAK 316 040 190 1498
Mäenpää Johanna Professori (synnytys- ja naistentautioppi)

CV syksy -vastuuhenkilö (gyn,las,psykiatria)
Johanna.Maenpaa@uta.fi TAYS M-RAK 327 040 190 1491
Sumanen Markku Apulaisprofessori (yleislääketiede, tenure track)

CV kevät -vastuuhenkilö (pth, ihot, keu, silmät)
Markku.Sumanen@uta.fi ARVO B219 040 190 9766
Rautiainen Markus Professori (korva-, nenä- ja kurkkutautioppi)

CVI syksy -vastuuhenkilö (Neuroalat, KNK, simulaatioviikko, lasten- ja nuorten psykiatria, onkol, anestesiol.)
Markus.Rautiainen@uta.fi TAYS M-RAK 319 040 190 1497
Oksala Niku Apulaisprofessori (tenure track, kirurgia, erityisesti verisuonikirurgia)

Kliinisten taitojen laboratorio -jakson vastuuhenkilö
Niku.Oksala@uta.fi ARVO D338b 040 190 1487