Sisältöön
tampereen yliopisto: sis/luo-coms: yhteystiedot:
Viestintätieteiden ja luonnontieteiden tiedekunnatTampereen yliopistoViestintätieteiden ja luonnontieteiden tiedekunnat

Yksikön henkilökunta

Opettajat

Tutkijat

Johtajat

Hallintopalvelut

Dosentit

Johtajat

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Grundström Mikatieteenalayksikön johtaja
- tavattavissa sopimuksen mukaan
Mika.Grundstrom@uta.fi
Hella Laurimatematiikan ja tilastotieteen koulutuksen vastuuhenkilöLauri.Hella@uta.fiPINNI B0009b050 318 5851
Iltanen Katitietojenkäsittelytieteiden koulutuksen vastuuhenkilöKati.Iltanen@uta.fiPINNI B1020050 318 5857
Kekäläinen Jaanainformaatiotutkimuksen ja interaktiivisen median koulutuksen vastuuhenkilöJaana.Kekalainen@uta.fi2056
Mäkinen Erkkiinformaation ja järjestelmien tohtoriohjelman vastuuhenkilöErkki.Makinen@uta.fiPINNI B1005040 190 1712
Mäyrä Franstieteenalayksikön varajohtajaFrans.Mayra@uta.fiPINNI B2058050 336 7650
Nummenmaa JyrkiCIS-tutkimuskeskuksen johtajaJyrki.Nummenmaa@uta.fiPINNI B1003040 527 7999
Raisamo RoopeTAUCHI-tutkimuskeskuksen johtajaRoope.Raisamo@uta.fiPINNI B2004050 570 2007
Surakka Veikkovuorovaikutteisen teknologian tohtoriohjelman vastuuhenkilöVeikko.Surakka@uta.fiPINNI B2008-09040 557 3265
Talja Sannainformaatiotutkimuksen ja interaktiivisen median tohtoriohjelman vastuuhenkilöSanna.K.Talja@uta.fiPINNI B2057050 318 5900
Viteli JarmoTRIM-tutkimusjohtajaJarmo.Viteli@uta.fiPINNI B20590500 731 237

Hallintopalvelut

Opintopalvelut

Katso erikseen Opintoneuvonta

Tarkemmat tehtäväkuvaukset henkilön nimeä klikkaamalla

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Erkintalo Ville-Mattiopintokoordinaattori
- matematiikka ja tilastotiede: opetussuunnittelu, opetusohjelma, korvaavuudet, kokonaismerkinnät
- työttömyysetuudella opiskelevien yhteyshenkilö
Ville-Matti.Erkintalo@uta.fiPINNI B1060050 318 6386
Heinonen Minnaopintosihteeri
- opiskelijavalinta-asiat, kandidaatin- ja maisterintutkinnon todistukset, suoritusrekisteri, yksikön yhteiset opintopalvelut
Minna.I.Heinonen@uta.fiPINNI B1053050 318 6398
Koivu Katiopintokoordinaattori
- informaatiotutkimus ja
interaktiivinen media: opetussuunnittelu, opetusohjelma, korvaavuudet, kokonaismerkinnät
Kati.M.Koivu@uta.fiPINNI B1050050 301 2328
Koskinen Taruopintopäällikkö
-tutkintohallinto, perus- ja jatko-opiskelijoiden valinta-asiat, opintojen sisällyttäminen, opintopalveluiden lähiesimiestehtävät
- jatkotutkintojen hyväksymiseen liittyvät asiat
Taru.Koskinen@uta.fiPINNI B1051040 190 1219
Laatikainen Elisahallintosihteeri
- SIS: lisensiaatin- ja tohtorintutkintojen kokonaismerkinnät ja tutkintotodistukset
- tohtoriopintoihin liittyvät muut avustavat tehtävät
Elisa.Laatikainen@uta.fiPINNI B1052050 318 6823
Laaksonen Sirkkaopintosihteeri
- matematiikka ja tilastotiede: tenttiasiat, tutkielmat, suoritusrekisteri
- tietojenkäsittelytieteet: tenttiasiat
Sirkka.Laaksonen@uta.fiPINNI B1059050 318 6626
Lassila Ullasuunnittelija
- avoimen yliopiston opetus
Ulla.Lassila@uta.fiSJOKI050 549 0420
Rikala Heliopintokoordinaattori
- tietojenkäsittelytieteiden: opetussuunnittelu, opetusohjelma, korvaavuudet, kokonaismerkinnät
Heli.Rikala@uta.fiPINNI B1058050 318 6669
Tuominen-Hautala Kirsikansainvälisten opintoasioiden koordinaattori
- kansainväliset opintoasiat, opiskelijaliikkuvuus, JOO-asiat
Kirsi-Marja.Tuominen@uta.fiPINNI B1057050 318 6688
Yli-Salomäki Sannaopintosihteeri
- informaatiotutkimus ja
interaktiivinen media: tutkielmat, suoritusrekisteri, kirjasto- ja tenttiasiat
- tietojenkäsittelytieteet: tutkielmat, suoritusrekisteri
Sanna.Yli-Salomaki@uta.fiPINNI B1061050 318 6702

Tohtoriohjelmakoordinaattori

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Nummenmaa Timotohtoriohjelmakoordinaattori
Timo.Nummenmaa@uta.fiPINNI B2069050 420 1506

Tutkimuspalvelut

Tarkemmat tehtäväkuvaukset henkilön nimeä klikkaamalla

Katso myös TaY:n Tutkimuspalveluiden sivu

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Boedeker Stinahankeasiantuntija
- ulkoisen rahoituksen hakuun liittyvät asiat
Stina.Boedeker@uta.fiPINNI B1049040 865 9520
Raulimo SariprojektisihteeriSari.Raulimo@uta.fiPÄÄT D234050 318 6667
Viherä Helihankeasiantuntija
- ulkoisen rahoituksen hallintaan liittyvät asiat
Heli.Vihera@uta.fiPÄÄT D228050 318 6695

Henkilöstöpalvelut

Tarkemmat tehtäväkuvaukset henkilön nimeä klikkaamalla

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Aalto Sivihenkilöstöasiantuntija
- henkilöstöhallinto
- dosentin arvon hakeminen
- henkilöstöpalveluiden lähiesimiestehtävät
Sivi.Aalto@uta.fiPÄÄT B203050 318 6378
Ahonen-Sihvola MerjahenkilöstösihteeriMerja.Ahonen-Sihvola@uta.fiPINNI B5024050 318 6379
Koskela Minnamatkasihteeri
- yksikön henkilöstön matka-asiat
Minna.Koskela@uta.fiPÄÄT C214050 318 7056
Lillinen Pirkkohenkilöstösihteeri
- sairauspoissaolot, vuosilomat, Flexim-työajanseuranta ja kulunvalvonta, henkilökuntakortit
- äitiys-, isyys- ja vanhempainvapaan hyväksyminen
Pirkko.Lillinen@uta.fiPÄÄT C223040 190 1387
Mansikka-aho Tarjapalkkasihteeri
- palkanlaskennan tehtävät
Tarja.Mansikka-aho@uta.fiPÄÄT C233050 318 6641
Suvanto Nuppuhenkilöstöasiantuntija
- ulkomaalaisten työntekijöiden ja vierailijoiden neuvonta sekä yksiköiden tuki keskustakampuksella
- ulkomaantyöjaksolle lähtevien TaY:n työntekijöiden neuvonta ja yksiköiden tuki.
Nuppu.Suvanto@uta.fiPÄÄT C239050 318 7204
Uutela Katjakoulutussihteeri
- tuntiopetus- ja palkkiopäätökset
Katja.Uutela@uta.fiPINNI B1063050 318 7546

Talouspalvelut

Tarkemmat tehtäväkuvaukset henkilön nimeä klikkaamalla

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Parviainen Minnahallintopäällikkö
- toiminnan ja talouden suunnittelu
- perusrahoituksen taloushallinto
Minna.K.Parviainen@uta.fiPINNI A2033050 421 1064
Uutela Katjakoulutussihteeri
- tuntiopetus- ja palkkiopäätökset
Katja.Uutela@uta.fiPINNI B1063050 318 7546
Väisänen Tuulaosastosihteeri
-taloushallinto, täydentävän rahoituksen budjetti-, määräraha- ja projektitaloushallinto sekä SoleTM-asiat
Tuula.Vaisanen@uta.fiPINNI B1047050 318 6700
Östman Anneliosastosihteeri
- osto- ja myyntilaskut, täydentävän rahoituksen projektien (TRIM, TÄKE) talous- ja projektihallinto, SoleTM,
rakennerahastohankkeiden maksatushakemukset
Anneli.Ostman@uta.fiPINNI B1048050 437 2649

Täydennyskoulutuspalvelut

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Harjunpää Marittasuunnittelija
Project Manager
Maritta.Harjunpaa@uta.fiPINNI B2087050 599 4372
Rauhala Teemukoulutuspäällikkö
Education Manager
Teemu.Rauhala@uta.fiPINNI B2060050 323 2083

Yleishallinnon palvelut

Tarkemmat tehtäväkuvaukset henkilön nimeä klikkaamalla

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Apunen-Lahti Nataliajohdon sihteeriNatalia.Apunen-Lahti@uta.fiPINNI B5027050 318 7197
Laatikainen Elisahallintosihteeri
- johtokunnan kokousten järjestelyt
Elisa.Laatikainen@uta.fiPINNI B1052050 318 6823
Parviainen Minnahallintopäällikkö
- toiminnan ja talouden suunnittelu
- perusrahoituksen taloushallinto
Minna.K.Parviainen@uta.fiPINNI A2033050 421 1064

IT-tuki

Pyydämme lähettämään tukipyynnöt sähköpostilla it-tuki@sis.uta.fi osoitteeseen. Kiireellisissä tapauksissa voi myös soittaa numeroon 050 318 7400 (ei tekstiviestejä).

NimiTehtävä
Sähköposti
Huone
Laitinen Harri suunnittelija it-tuki@sis.uta.fi PINNI B0014
Mäntysalo Jori järjestelmäasiantuntija it-tuki@sis.uta.fi PINNI B0010
Taipalus Timo

järjestelmäasiantuntija, IT-ryhmän työnjohtotehtävät

it-tuki@sis.uta.fi PINNI B0011
Tauriala Tuomas järjestelmäasiantuntija it-tuki@sis.uta.fi PINNI B0012
Willberg Mikael käytönsuunnittelija it-tuki@sis.uta.fi PINNI B0013
IT-ryhmän tiedotus- ja ohjesivut
Yliopistopalveluiden IT-palvelut asiakaspalvelu

Opettajat

Tutkijat

Palaa sivun alkuun

Laitinen Harri
 
Ylläpito: webmaster@uta.fi
Muutettu: 29.4.2016 14.53 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Opiskelu
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Andor - uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti