Sisältöön
tampereen yliopisto: yhteiskuntatieteiden tiedekunta: opiskelu: tutkinto-ohjelmat: historian tutkinto-ohjelma:
Yhteiskuntatieteiden tiedekuntaTampereen yliopistoYhteiskuntatieteiden tiedekunta
Historian tutkinto-ohjelma

Historian oppiaine

Postiosoite:
Historia
Yhteiskunta- ja kulttuuritieteiden yksikkö
33014 Tampereen yliopisto

Käyntiosoite: Pinni B, 3. krs., Kanslerinrinne 1

Puh: vaihde (03) 355 111 
Fax: (03) 343 9081

Historian henkilökunta

Kanslia ja koordinaattorit

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Keskinen Jounisuunnittelija, opetuksen ja tutkimuksen tekninen tuki, webmasterJouni.M.Keskinen@uta.fiPINNI B3067050 318 6118
Kunnari RistotaloussihteeriRisto.Kunnari@uta.fiPINNI B3057050 318 6624
Pasto SarihenkilöstöasiantuntijaSari.Pasto@uta.fiPINNI B3058050 318 6658
Räty TeijoopintokoordinaattoriTeijo.Raty@uta.fiPINNI B3057050 318 6672

Professorit

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Haapala Perttiprofessori (Yhteiskunnan historia -huippuyksikön johtaja)Pertti.Haapala@uta.fiPINNI B3087050 524 2284
Krötzl Christianprofessori (yleinen historia) Christian.Krotzl@uta.fiPINNI B3054040 745 4213
Lloyd ChristophervierailijaprofessoriChristopher.Lloyd@uta.fi
Markkola Pirjoprofessori (suomalaisen yhteiskunnan historia)Pirjo.Markkola@uta.fiPINNI B3051050 318 7731
Niemi Marjaanaprofessori (kansainvälinen historia)Marjaana.Niemi@uta.fiPINNI B3053040 190 4092
Sieberg Katriprofessori (The Erkko chair in North American Studies)Katri.Sieberg@uta.fiPINNI B3055050 318 6216
Teräs Kariprofessori (Suomen historia)Kari.Teras@uta.fiPINNI B3052050 318 6149

Emerita ja Emeritus professorit

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Hietala Marjattaprofessori (yleinen historia), emeritaMarjatta.Hietala@uta.fiPINNI B3076
Sulkunen Irmaprofessori (Suomen historia), emeritaIrma.Sulkunen@uta.fiPINNI B3076040 190 4093

Opetushenkilökunta

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Kaarninen Merviyliopistonlehtori (Suomen historia)Mervi.Kaarninen@uta.fiPINNI B3063040 746 6632
Katermaa-Ottela Ainoyliopistonlehtori (avoin yliopisto)Aino.Katermaa@uta.fiPINNI B3060050 318 6113
Miettunen Katja-Mariayliopistonlehtori (historia)Katja-Maria.Miettunen@uta.fiPINNI B3099050 318 6155
Mustakallio Katariinayliopistonlehtori (Euroopan historia), vararehtoriKatariina.Mustakallio@uta.fiPINNI B3064050 430 7845
Nenonen Markoyliopistonlehtori (Suomen historia)Marko.Nenonen@uta.fiPINNI B3062050 318 6164
Sarsila Juhaniyliopistonlehtori (latinan kieli ja antiikin traditio)Juhani.Sarsila@uta.fiPINNI B3061050 318 6211
Vahtikari Tanjayliopistonlehtori (kansainvälinen historia)Tanja.Vahtikari@uta.fiPINNI B3068050 318 6231
Vuolanto Villeyliopisto-opettaja (historia)Ville.Vuolanto@uta.fiPINNI B3065050 417 4112

Tutkijat

Akatemiatutkijat, yliopistotutkijat ym.

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Hannikainen MattiyliopistotutkijaMatti.Hannikainen@uta.fiPINNI B3094050 318 6209
Harjula MinnayliopistotutkijaMinna.Harjula@uta.fiPINNI B3090050 318 6079
Katajala-Peltomaa SariyliopistotutkijaSari.Katajala-Peltomaa@uta.fiPINNI B3091050 318 6112
Koivuniemi JussiyliopistotutkijaJussi.Koivuniemi@uta.fiPINNI B3095050 318 6126
Peltola JarmoyliopistotutkijaJarmo.Peltola@uta.fiPINNI B3045050 318 6180
Tikka MarkoyliopistotutkijaMarko.Tikka@uta.fiPINNI B3089050 318 6225
Toivo RaisaakatemiatutkijaRaisa.Toivo@uta.fiPINNI B3092050 318 6226

Tutkijatohtorit ja väitelleet tutkijat

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Annola Johannatutkijatohtori, Yhteiskunnan historian huippuyksikon koordinaattoriJohanna.Annola@uta.fiPINNI B3088050 318 6058
Hockman TuulatutkijaTuula.Hockman@uta.fiPINNI B3076050 318 6088
Ijäs MiiatutkijaMiia.Ijas@uta.fiPINNI B3047050 318 6096
Kangas SinitutkijaSini.Kangas@uta.fi
Kivimäki VilletutkijatohtoriVille.J.Kivimaki@uta.fiPINNI B3100050 318 6121
Kokko HeikkitutkijatohtoriHeikki.J.Kokko@uta.fiPINNI B3101050 318 6127
Koskinen UllatutkijatohtoriUlla.Koskinen@uta.fi
Kuuliala JennitutkijatohtoriJenni.Kuuliala@uta.fiPINNI B3046050 318 7730
Miettinen RiikkatutkijaRiikka.Miettinen@uta.fiPINNI B3103050 318 6153
Miettinen RiikkatutkijaRiikka.Miettinen@uta.fiPINNI B3103050 318 6153
Miettinen TiinatutkijatohtoriTiina.M.Miettinen@uta.fiPINNI B3003050 318 6154
Miettunen Katja-MariatutkijatohtoriKatja-Maria.Miettunen@uta.fiPINNI B3099050 318 6155
Nevala Seija-LeenatutkijaSeija-Leena.Nevala@uta.fiPINNI B3047050 318 6241
Ojala Maijatutkijamaija.l.ojala@uta.fiPINNI B3044
Rantala JussitutkijaJussi.P.Rantala@uta.fiPINNI B3076050 318 6192
Salminen TapiotutkijatohtoriTapio.Salminen@uta.fiPINNI B3069050 318 6207
Suodenjoki SamitutkijaSami.Suodenjoki@uta.fiPINNI B094
Tamminen MiikkatutkijaMiikka.Tamminen@uta.fiPINNI B3076050 318 6192
Viitaniemi EllatutkijaElla.Viitaniemi@uta.fiPINNI B3041050 318 6724
Vilén TimotutkijatohtoriTimo.Vilen@uta.fiPINNI B3066050 318 7699

Tohtoriopiskelijat ja muut projektitutkijat

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Alanen OnervatohtoriopiskelijaOnerva.Alanen@uta.fiPINNI B3098050 318 7825
Eiranen ReettatohtoriopiskelijaReetta.Eiranen@uta.fiPINNI B3097050 318 6194
Hannunen AnttitohtoriopiskelijaAntti.Hannunen@uta.fiPINNI B3049050 318 6175
Harmainen AnttitohtoriopiskelijaAntti.Harmainen@uta.fiPINNI B3028050 318 6080
Kemppainen MikkotohtoriopiskelijaMikko.Kemppainen@uta.fiPINNI B3102040 190 1557
Mattjus HenriktohtoriopiskelijaHenrik.Mattjus@uta.fiPINNI B3004040 190 1542
Peltonen JaakkojuhanitohtoriopiskelijaJaakkojuhani.Peltonen@uta.fiPINNI B3076050 318 6236
Peltonen Ollimattitohtoriopiskelija PINNI B3076050 318 6236
Sihvonen OutitohtoriopiskelijaOuti.Sihvonen@uta.fiPINNI B3076050 318 6192
Solala HiljatohtoriopiskelijaHilja.Solala@uta.fiPINNI B3103050 318 6779
Sopanen MatleenatohtoriopiskelijaMatleena.Sopanen@uta.fiPINNI B3028
Taskinen IlaritohtoriopiskelijaIlari.Taskinen@uta.fiPINNI B3102050 318 6135
Turunen RistotohtoriopiskelijaRisto.Turunen@uta.fiPINNI B3049050 318 7778
Uusitalo LauritohtoriopiskelijaLauri.A.Uusitalo@uta.fiPINNI B3093050 318 6138

Tutkijat ja tohtoriopiskelijat, ei huonetta yliopistolla

Ahonen Kirsi, FM, Tutkija, kirsi.ahonen@uta.fi
Jalonen Jussi, FT, Tutkija, jussi.jalonen@uta.fi
Lares Jenni, FM, Tohtoriopiskelija, jenni.lares@uta.fi
Li Shujie, FL, Tohtoriopiskelija, shujie.li@uta.fi
Mustonen Pia, FM, Tohtoriopiskelija, pia.mustonen@uta.fi
Pollari Mikko, FM, Tohtoriopiskelija, mikko.pollari@uta.fi
Sarasmo Antti, FM, Tohtoriopiskelija, antti.sarasmo@uta.fi
Saxen Heikki, FM, Tohtoriopiskelija, heikki.saxen@uta.fi
Schalenberg, Marc-Alexander
. PhD, Tutkija.
Tunturi Birgitta, FM, LTO, Tohtoriopiskelija, birgitta.tunturi@uta.fi

Dosentit

Andersson Rani, FT, Yleisen historian dosentti, rani-henrik.andersson@helsinki.fi
Autio-Sarasmo, Sari, FT, Yleisen historian dosentti, sari.autio-sarasmo@helsinki.fi
Berry, R. Michael, FT, Yleisen historian dosentti, michael.berry@tse.fi
Hanska, Jussi, FT, Yleisen historian dosentti, jussi.hanska@uta.fi
Harjula, Minna, FT, Suomen historian dosentti, minna.harjula@uta.fi
Helo, Ari, FT, Pohjois-Amerikan tutkimuksen dosentti, ari.helo@oulu.fi
Henriksson, Markku, VTT, Yhdysvaltain ja Kanadan tutkimuksen dosentti, markku.henriksson@helsinki.fi
Hietanen, Silvo, VTT, Suomen historian dosentti
Hinkkanen, Merja-Liisa, FT, Yleisen historian dosentti, merja-liisa.hinkkanen@utu.fi
Hyrkkänen, Markku, FT, Yleisen historian dosentti, markku.hyrkkanen@uta.fi
Hänninen, Marja-Leena,  FT, Antiikin historian dosentti, marja-leena.hanninen@helsinki.fi
Hämeen-Anttila, Jaakko, FT, Lähi-idän kulttuurihistorian dosentti, Jaakko.Hameen-Anttila@helsinki.fi
Jalava, Marja, FT, Aatehistorian dosentti, marja.jalava@helsinki.fi
Juuti, Petri, FT, Ympäristohistorian dosentti, petri.juuti@uta.fi
Kaarninen, Mervi, FT, Suomen historian dosentti, mervi.kaarninen@uta.fi
Katajala, Kimmo, FT, Suomen historian dosentti, kimmo.katajala@uef.fi
Katajala-Peltomaa, Sari, FT, Yleisen historian dosentti, sari.katajala@uta.fi
Katermaa, Aino, FT, Yleisen historian dosentti, hiaika@uta.fi
Kinnunen, Tiina, FT, Yleisen historian dosentti, tiina.kinnunen@uef.fi
Koivuniemi, Jussi, FT, Suomen historian dosentti, jussi.koivuniemi@uta.fi
Koptev, Aleksandr, Ph.D., Rooman historian dosentti, aleksandr.koptev@uta.fi
Korppi-Tommola, Aura, FT, Suomen historian dosentti, aura.korppi-tommola@tsv.fi
Kostiainen, Auvo, FT, Yleisen historian dosentti, auvo.kostiainen@utu.fi
Krötzl, Christian, FT, Yleisen historian dosentti, christian.krotzl@uta.fi
Laes, Christian, Ph.D., Docent in Ancient History, christian.laes@ua.ac.be
Leino-Kaukiainen, Pirkko, FT, Suomen historian dosentti, pirkko.leino-kaukiainen@helsinki.fi
Lyytinen, Eino, FT, Yleisen historian dosentti
Markkola, Pirjo, FT, Suomen historian dosentti, pirjo.markkola@jyu.fi
Masonen, Jaakko, FT, Suomen historian dosentti, jaakko.masonen@tampere.fi
Mattila, Markku, FT, Suomen historian dosentti, markku.mattila@utu.fi
Mustakallio, Katariina, FT, Yleisen historian dosentti, katariina.mustakallio@uta.fi
Myllyniemi, Seppo, FT, Yleisen historian dosentti, seppo.myllyniemi@narc.fi
Nenonen, Marko, FT, Suomen historian dosentti, marko.nenonen@uta.fi
Niemi, Marjaana, FT, Yleisen historian dosentti, marjaana.niemi@uta.fi
Ruotsila, Markku, Ph.D., Yhdysvaltain ja Ison-Britannian historian dosentti, markkuruotsila@hotmail.com
Saikku, Mikko, FT, Ympäristöhistorian dosentti, Mikko.Saikku@Helsinki.FI
Salonen, Kirsi, FT, Yleisen historian dosentti, kirsi.l.salonen@utu.fi
Sarsila, Juhani, FT, Oppihistorian dosentti, juhani.sarsila@uta.fi
Savunen, Liisa, FT, Naishistorian dosentti, liisa.savunen@helsinki.fi
Tikka, Marko, FT, Suomen historian dosentti, marko.tikka@uta.fi
Toivo, Raisa Maria, FT, Uuden ajan alun historian historian dosentti,raisa.toivo@uta.fi
Valtonen, Pekka, VTT, Latinalaisen Amerikan historian dosentti, pekka.valtonen@helsinki.fi
Vares, Vesa, VTT, Suomen historian dosentti, vesa.vares@utu.fi
Vuolanto, Ville, FT, Yleisen historian dosentti, ville.vuolanto@uta.fi
Vuorinen, Heikki S., LT, Lääketieteen historian dosentti, heikki.vuorinen@helsinki.fi

 
Historia, Yhteiskuntatieteiden tiedekunta
Pinni B, 33014 Tampereen yliopisto
puh. (03) 355 111
Ylläpito: soc.info@uta.fi
Muutettu: 19.4.2017 15.42 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti