Sisältöön
tampereen yliopisto: yhteiskuntatieteiden tiedekunta: opiskelu: tutkinto-ohjelmat: yhteiskuntatutkimuksen tutkinto-ohjelma:
Yhteiskuntatieteiden tiedekuntaTampereen yliopistoYhteiskuntatieteiden tiedekunta
Yhteiskuntatutkimuksen tutkinto-ohjelma

Yhteystiedot

Sosiaalipolitiikka  |  Sosiaalipsykologia  |  Sosiologia  |  Sukupuolentutkimus  |  Sosiaaliantropologia  | Nuorisotyö ja nuorisotutkimusMuu henkilöstö  |  Dosentit

Opettajien vastaanottoajat löytyvät heidän kotisivuiltaan nimeä klikkaamalla.

Sosiaalipolitiikka

Opetushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Anttonen Anneliprofessori (sosiaalipolitiikka)Anneli.Anttonen@uta.fiLINNA 5095050 318 6063
Ellonen Noorayliopistonlehtori (sosiaalipolitiikka)Noora.Ellonen@uta.fi
Hoppania Hanna-KaisayliopistonlehtoriHanna-Kaisa.Hoppania@uta.fiLINNA 5077050 509 9071
Häikiö Liisaprofessori (sosiaalipolitiikka)Liisa.Haikio@uta.fiLINNA 5096050 318 6095
Järvinen Katri-MariayliopistonopettajaKatri-Maria.Jarvinen@uta.fiLINNA 5105050 318 7812
Koistinen Perttiprofessori (emeritus)Pertti.Koistinen@uta.fiLINNA 5071050 318 6123
Nätkin Ritvayliopistonlehtori (sosiaalipolitiikka)Ritva.Natkin@uta.fiLINNA 5075050 318 6172
Nätti Joukoprofessori (sosiaalipolitiikka)Jouko.Natti@uta.fiLINNA 5070050 318 6173
Repo Katjaprofessori (sosiaalipolitiikka)Katja.Repo@uta.fiLINNA 5099050 318 6199
Sippola MarkkuyliopistonlehtoriMarkku.Sippola@uta.fiLINNA 5071050 509 9044

Tutkimushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Bamberg JarkkotutkijatohtoriJarkko.Bamberg@uta.fiPINNI A5035050 509 9095
Eronen Eijatutkija, koordinaattoriEija.Eronen@uta.fiLINNA 5103050 318 7458
Kallinen YrjötohtoriopiskelijaYrjo.Kallinen@uta.fiLINNA 5110050 318 7140
Karsio OllitutkijaOlli.Karsio@uta.fiLINNA 5102050 318 6110
Koskiaho Briittaprofessori, emeritaBriitta.Koskiaho@uta.fi040 181 4820
Lehtonen PauliinatutkijatohtoriPauliina.Lehtonen@uta.fiLINNA 5055050 318 5937
Ojala SatututkijatohtoriSatu.Ojala@uta.fiLINNA 5093050 318 6176
Ojanen MiiatohtoriopiskelijaMiia.S.Ojanen@uta.fi
Perkiö JohannatohtoriopiskelijaJohanna.Perkio@uta.fi
Riekhoff Arietohtoriopiskelija / doctoral studentArie.Riekhoff@uta.fiLINNA 5040050 318 7119
Sointu LiinatutkijaLiina.Sointu@uta.fiLINNA 5105050 318 7169
Van Aerschot LinatutkijatohtoriLina.Van.Aerschot@uta.fiLINNA 5097050 318 6234
Viitasalo NiinatutkijatohtoriNiina.Viitasalo@uta.fiLINNA 5104050 318 6239

Sosiaalipsykologia

Opetushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Finell Eerikayliopistonlehtori (sosiaalipsykologia)Eerika.Finell@uta.fiLINNA 5063050 318 7646
Järventie Irmeliyliopistonlehtori (sosiaalipsykologia)Irmeli.Jarventie@uta.fiLINNA 5057050 318 6107
Oksanen Atteapulaisprofessori (tenure track, sosiaalipsykologia)Atte.Oksanen@uta.fiLINNA 5067050 318 7279
Raudaskoski Sannayliopistonlehtori (sosiaalipsykologia)Sanna.Raudaskoski@uta.fiLINNA 5061050 318 6195
Ruusuvuori Johannaprofessori vv (sosiaalipsykologia)Johanna.Ruusuvuori@uta.fiLINNA 5068050 318 6151
Salonen Markoyliopistonlehtori (sosiaalipsykologia, avoin yliopisto-opetus)Marko.Salonen@uta.fiLINNA 5079050 318 6210
Suoninen Eeroyliopistonlehtori (sosiaalipsykologia)Eero.Suoninen@uta.fiLINNA 5076050 318 6221

Tutkimushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Auvinen PetratutkijaPetra.Auvinen@uta.fiPINNI B3022040 190 1550
Hankonen NelliakatemiatutkijaNelli.Hankonen@uta.fiLINNA050 318 7568
Heino MattitohtoriopiskelijaMatti.Heino@uta.fiHELSINKI050 509 9169
Ilomäki SakaritohtoriopiskelijaSakari.Ilomaki@uta.fiLINNA 5034
Kaakinen MarkustutkijaMarkus.Kaakinen@uta.fiLINNA 5015040 190 1355
Kallio AkututkijaAku.Kallio@uta.fiLINNA 5102040 190 9823
Katila JuliatohtoriopiskelijaJulia.Katila@uta.fiLINNA 5106050 318 7156
Koski-Jännes Anjaprofessori, emeritaAnja.Koski-Jannes@uta.fiLINNA 6020050 318 6714
Logren AijatutkijaAija.Logren@uta.fiLINNA 5106050 318 7110
Mälkiä TiinatutkijatohtoriTiina.Malkia@uta.fiLINNA 5098050 318 6161
Raitanen Jennitohtoriopiskelijaraitanen.jenni.p@student.uta.fi
Sirola AnututkijaAnu.Sirola@uta.fiLINNA 5033050 509 9184
Stenius MinnatutkijatohtoriMinna.Stenius@uta.fiHELSINKI050 509 9168
Tolonen KaritutkijaKari.Juhani.Tolonen@uta.fiLINNA 6020050 318 6227
Turja TuulitohtoriopiskelijaTuuli.Turja@uta.fiLINNA 6102050 318 7765

Sosiologia

Opetushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Hyvärinen Mattiprofessori (sosiologia)Matti.K.Hyvarinen@uta.fiLINNA 5051050 318 6093
Lehtonen Turo-Kimmoprofessori (sosiologia)Turo-Kimmo.Lehtonen@uta.fiLINNA 5064050 318 7312
Melin Harriprofessori (sosiologia)Harri.Melin@uta.fiLINNA 5065050 420 1526
Peteri Virveyliopistonlehtori (sosiologia)Virve.Peteri@uta.fiLINNA 5059050 318 6963
Pyyhtinen Olliprofessori (sosiologia)Olli.Pyyhtinen@uta.fiLINNA 5060050 318 7311
Pyöriä Pasiyliopistonlehtori(sosiologia)Pasi.Pyoria@uta.fiLINNA 5054050 318 6188
Suoranta Juhaprofessori (aikuiskasvatus)Juha.Suoranta@uta.fiLINNA 5066040 190 1473
Virtanen MikkoyliopistonlehtoriMikko.Virtanen@uta.fiLINNA 5064050 437 7102

Tutkimushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Alasuutari PerttiAkatemiaprofessoriPertti.Alasuutari@uta.fiPINNI B3025050 421 1053
Alestalo Mattiprofessori, emeritusMatti.Alestalo@uta.fiLINNA 6020050 318 6062
Aro JariyliopistotutkijaJari.Aro@uta.fiATALPA 313050 437 7142
Blom Raimoprofessori, emeritusRaimo.Blom@uta.fiLINNA 6020050 318 6068
Eranti VeikkotutkijatohtoriVeikko.Eranti@uta.fi
Heikkilä RiietutkijatohtoriRiie.Heikkila@uta.fiLINNA 6083
Kortesoja MattitutkijaMatti.Kortesoja@uta.fiPÄÄT E228050 318 7216
Lindblom TarututkijatohtoriTaru.Lindblom@uta.fiLINNA 6041050 437 7186
Luhtakallio EevatutkijatohtoriEeva.Luhtakallio@uta.fiLINNA 5081050 318 7512
Mary AurelietutkijaAurelie.Mary@uta.fiPÄÄT E121050 318 6148
Mikola ElinatutkijaElina.Mikola@uta.fiPINNI B3002040 190 1556
Muhonen ReettatutkijatohtoriReetta.Muhonen@uta.fiPINNI B3039050 318 6156
Otonkorpi-Lehtoranta KatritutkijaKatri.Otonkorpi-Lehtoranta@uta.fiLINNA 5091050 318 6179
Purhonen SemiakatemiatutkijaSemi.Purhonen@uta.fiLINNA 5056050 318 7313
Rantanen PekkatutkijaPekka.J.Rantanen@uta.fiPÄÄT E118040 190 1545
Rautajoki HannatutkijatohtoriHanna.Rautajoki@uta.fiPINNI B3002050 318 6198
Rautalin Marjaanatutkijatohtori (kollegium)Marjaana.Rautalin@uta.fiPINNI B3006040 190 1548
Saari TiinatutkijatohtoriTiina.P.Saari@uta.fi
Syväterä JukkatutkijaJukka.Syvatera@uta.fiPINNI B3040040 190 1547
Vuolanto PiatutkijatohtoriPia.Vuolanto@uta.fiPINNI B3021050 318 6240
Vähä-Savo ValtteritutkijatohtoriValtteri.Vaha-Savo@uta.fiPINNI B3009040 190 1347
Wang LitutkijaLi.zr.Wang@uta.fi
 

Sukupuolentutkimus

Opetushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Irni Sariyliopistonlehtori, vvSari.Irni@uta.fi
Kantola Johannaprofessori (sukupuolentutkimus)Johanna.Kantola@uta.fiLINNA 5069050 437 7045
Kuusipalo JaanayliopistonlehtoriJaana.Kuusipalo@uta.fiLINNA 5053050 437 7099
Ojala Hannayliopistonlehtori (sukupuolentutkimus)Hanna.L.Ojala@uta.fiLINNA 5074040 190 1246
Vehviläinen MarjayliopistonlehtoriMarja.Vehvilainen@uta.fiLINNA 5073040 190 1341

Tutkimushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Haataja MarikatohtoriopiskelijaMarika.Haataja@uta.fi
Hyvärinen PietatohtoriopiskelijaPieta.Hyvarinen@uta.fiLINNA 6095050 318 6094
Ikonen Hanna-MaritutkijatohtoriHanna-Mari.Ikonen@uta.fiPÄÄT E121050 318 6097
Jurva RaisatohtoriopiskelijaRaisa.Jurva@uta.fiLINNA 5087050 318 6087
Juvonen Tuulaakatemiatutkija (sukupuolentutkimus)Tuula.Juvonen@uta.fiLINNA 5082050 318 6105
Koivunen TuijatutkijatohtoriTuija.Koivunen@uta.fiLINNA 5108050 318 7674
Kolehmainen MarjotutkijatohtoriMarjo.Kolehmainen@uta.fiLINNA 5084050 318 7599
Korvajärvi Päiviprofessori emeritaPaivi.Korvajarvi@uta.fiLINNA 6020050 318 6133
Liu XintutkijaXin.Liu@uta.fi
Mäkinen KatariinatutkijatohtoriKatariina.Makinen@uta.fiLINNA 5072050 318 7755
Nikunen MinnatutkijaMinna.Nikunen@uta.fiPÄÄT E121050 318 7289
Rikala SannatutkijatohtoriSanna.Rikala@uta.fiLINNA 5083040 190 1344
Suopajärvi TiinayliopistotutkijaTiina.Suopajarvi@uta.fiLINNA 5078050 437 7105
Toivo MiiatohtoriopiskelijaMiia.Toivo@uta.fiPINNI B3020040 190 1349
Toriseva Roosatohtoriopiskelijatoriseva.roosa.j@student.uta.fi

Sosiaaliantropologia

Opetushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Huttunen Lauraprofessori (sosiaaliantropologia)Laura.Huttunen@uta.fiLINNA 5062050 318 6092
Dahlgren Susanneyliopistonlehtori (sosiaaliantropologia)Susanne.Dahlgren@uta.fiLINNA 5080050 318 7663
Korpela MariyliopistonlehtoriMari.Korpela@uta.fiLINNA 5058050 318 6131

Tutkimushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Juntunen MarkoapurahatutkijaMarko.Juntunen@uta.fi050 318 6103
Matyska Annatutkija 050 318 6150
Qadir AlitutkijaAli.Qadir@uta.fiPINNI B3019040 190 1351
Rastas AnnaakatemiatutkijaAnna.Rastas@uta.fiLINNA 5090040 190 9845
Tiaynen-Qadir TatianatutkijaTatiana.Tiaynen@uta.fiPINNI B3003050 318 7667

Nuorisotyö ja nuorisotutkimus

Opetushenkilöstö

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Helve Helenaprofessori, emeritaHelena.Helve@uta.fiLINNA 6020050 420 1517
Honkatukia Päiviprofessori (nuorisotutkimus)Paivi.Honkatukia@uta.fiLINNA 5098050 318 6743
Lähde Miiayliopisto-opettajaMiia.Lahde@uta.fiLINNA 5107040 190 1553
Nieminen Juhayliopisto-opettaja (nuorisotutkimus ja nuorisotyö)Juha.Nieminen@uta.fiLINNA 5107050 318 6981

Muu henkilöstö (Kansanperinteen arkisto)

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Mäenpää JariarkistovirkailijaJari.Maenpaa@uta.fiPÄÄT E114050 318 6157
Piipponen TimoarkistovirkailijaTimo.Piipponen@uta.fiPÄÄT E123050 318 6185

Dosentit

Alasuutari, Pertti, sosiologia

Anttila, Timo, sosiaalipolitiikka, erityisesti työpolitiikka

Arminen, Ilkka, sosiologia

Assmuth, Laura, sosiaaliantropologia

Blom, Raimo, sosiologia

Ellonen, Noora, sosiaalitieteiden metodologia

Gordon, Tuula, naistutkimus

Harrikari, Timo, nuorisotutkimus

Helkama, Klaus, sosiaalipsykologia

Hemmings, Clare, naistutkimus

Holli, Anne, naistutkimus

Husu, Liisa, naistutkimus

Huttunen, Laura, sosiaaliantropologia

Häikiö, Liisa, sosiaalipolitiikka

Hänninen, Vilma, sosiaalipsykologia

Järvensivu, Anu, sosiologia

Kallio, Kirsi Pauliina, lapsuuden tutkimus

Kangas, Aarre, sosiologia

Kaskisaari, Marja, naistutkimus

Kasvio, Antti, erityisesti talous- ja organisaatiososiologia

Keskinen, Suvi, naistutkimus

Kinnunen, Merja, sosiologia

Koivisto, Tapio, sosiologia

Korvajärvi, Päivi, sosiaalipsykologia

Kuokkanen, Martti, yhteiskuntatieteiden metodologia

Kääriäinen, Juha, sosiaalipolitiikka

Lehto, Anna-Maija, sosiologia

Lehtonen, Heikki, sosiaalipolitiikka

Lin, Ka, vertaileva sosiaalipolitiikan ja sosiaalityön tutkimus

Luukkonen, Terttu, tieteensosiologia

Lähteenmaa, Jaana, nuorisotutkimus

Melin, Harri, sosiologia

Multanen, Pertti, kansainvälisten suhteiden historia

Nikander, Pirjo, sosiaalipsykologia

Nikula, Jouko, sosiologia

Nätkin, Ritva, sosiaalipolitiikka

Nätti, Jouko, sosiaalipolitiikka, erityisesti työpolitiikka

Ojala, Hanna, sukupuolentutkimus

Oksanen, Atte, sosiaalipsykologia

Pakarinen, Eeva, yhdyskuntasuunnittelu

Pietilä, Ilkka, terveyssosiologia

Pekkola, Juhani, sosiologia

Pennanen, Risto, etnomusikologia

Peräkylä, Anssi, sosiologia

Pirttilä, Ilkka, sosiologia

Pyöriä, Pasi, sosiologia

Raiski, Seppo, sosiologia

Rastas, Anna, sosiaaliantropologia

Ruusuvuori, Johanna, sosiaalipsykologia

Räisänen, Heikki, työvoimapolitiikka

Saarinen-Manninen, Aino, naistutkimus

Salmenniemi, Suvi, sosiologia

Saloniemi, Antti, sosiologia

Seppälä, Pekka, sosiaaliantropologia, erityisesti kehitystutkimus

Suikkanen, Asko, sosiaalipolitiikka, erityisesti työpolitiikka

Suoninen, Eero, sosiaalipsykologia

Suurpää, Leena, nuorisotutkimus

Tenhunen, Sirpa, sosiaaliantropologia

Tulkki, Pasi, koulutussosiologia

Wahlbeck, Östen, sosiologia

Weckroth, Klaus, teoreettinen sosiaalipsykologia

Virtanen, Petri, sosiaalipolitiikka

Vuori, Jaana, sosiologia

Väänänen, Ari, sosiaalipsykologia

Ylijoki, Oili-Helena, sosiaalipsykologia

 
Ylläpito: soc.info@uta.fi
Muutettu: 13.9.2017 14.54 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti