Tapahtuma-arkisto

helmikuu 2018

17.30 – 19.00 Tampereen teknillinen lukio, Hepolammenkatu 10

     

15.15 – 17.00 Kauppi campus Arvo building room F212, address: Arvo Ylpön katu 34

Twin guest lecture by Professor Hsiu-Hsi “Tony” Chen and Professor Supannee Promthet

Laskiaisgaala 2018
18.30 Päätalo, Kalevantie 4

Sano se sävelin - teatterimusiikin timantteja Tampereelta

12.00 – 15.00 Linna-rakennus, Väinö Linna -sali (Kalevantie 5)

Tutkimusseminaari nuorten ja työelämän monipolvisista suhteista

12.00 – 15.00 Linna, Väinö Linna -sali (Kalevantie 5)

Nuorten ja työelämän monipolviset suhteet

12.00 Arvo-rakennus, sali F212, Arvo Ylpön katu 34

MMSc Sibylle Maja Freyn väitöstilaisuus

12.00 Arvo-rakennus, auditorio F115, Arvo Ylpön katu 34

TtM Riikka Ikosen väitöstilaisuus

16.00 – 19.30 Tampereen kaupunginkirjasto Metso, Pirkankatu 2

Miten media vaikuttaa meihin? Miten me voimme vaikuttaa median avulla?

12.00 Arvo-rakennus, auditorio F114, Arvo Ylpön katu 34

FM Elisa Vuorisen väitöstilaisuus

12.00 – 15.00 Pinni B 1100

Hakuaika ohjelmaan 5.2.-28.2.2018

11.15 – 16.00 Linna 5014

Tiede ja teknologia -tutkimusseminaari

16.15 – 18.00 Pinni B building auditorium 1100, address: Kanslerinrinne 1

English Studia Generalia Cultural Diversity and Anglophone Societies

14.15 – 16.00 Pinni B building lecture hall 4141, address: Kanslerinrinne 1

POSTPONED: Professor Mikko Tolonen (University of Helsinki)  speaks at research seminar of philosophy

10.30 TaY Päätalo (Kalevantie 4).

Rekrytointitapahtumassa infoiskuja, workshop ja Riku Rantala.

14.00 – 16.00 Hervanta, Kauppi and City campus

All new Tampere3 Centres of Excellence offer a unique opportunity for the Tampere3 research community to pay a visit. Part 1.

14.00 – 14.45 Edu's Café, Virta-building 3rd floor, Åkerlundinkatu 5, Tampere

Lecture by the international guest of the CharVEL/LEAD -research group, Professor Christian Harteis.

16.30 – 18.00 Pinni B1098 (Kanslerinrinne 1, Tampere)

Olli Sotamaa luennoi pelitutkimuksen yleisöluentosarjassa.

12.15 – 14.00 Linna 5026-502

Jaana Parviainen luennoi Tieteen- ja teknologiantutkimuksen nykykeskustelut -sarjassa.

14.00 – 16.00 Linnan auditorio K103, Kalevantie 5

MULTI-TRAIN toimintatutkimuksen tulosten esittely

15.00 – 15.15 Arvo-rakennuksen luentosali F213, Arvo Ylpön katu 34

LT Hanna Viskarin opetusnäyte dosentin arvoa varten

10.15 – 12.00 Main building lecture hall A3

Fernando Bermejo gives a lecture

12.00 Arvo-rakennus, auditorio F114, Arvo Ylpön katu 34

LL Maria Lagerstedtin väitöstilaisuus

12.00 Arvo-rakennus, Jarmo Visakorpi -sali, Arvo Ylpön katu 34

LL Minna Mäenpään väitöstilaisuus

14.00 – 15.00 Linna, ls. 4013, 4. krs., Kalevantie 5

Professori Kyung-Sook Bangin vierailuluento

16.15 – 18.00 Pinni B building auditorium 1100, address: Kanslerinrinne 1

English Studia Generalia Cultural Diversity and Anglophone Societies

tammikuu 2018

16.00 – 18.00 Tampereen yliopiston Virta-rakennus, Edu´s Cafe, 3. krs.

Kirjan julkistamistilaisuus

16.15 – 17.45 Pinni B building, lecture hall B1097 (address: Kanslerinrinne 1, 1st fl.)

Guest lecture by professor Martin Cloonan

16.00 – 18.00 Virta 112, Åkerlundinkatu 5

Avoin tutkimusseminaari kasvatustieteiden tiedekunnassa

17.30 – 19.00 Tampereen teknillinen lukio, Hepolamminkatu 10

Ohjelmoidaan sääasema.

12.15 – 14.00 Linna 5026-5027

Karoliina Snell luennoi Tieteen- ja teknologiantutkimuksen nykykeskustelut -sarjassa.

10.00 – 17.00 Tampere-talo (Yliopistonkatu 55)

Teemana Tampere 1918 - Maailma 2018

13.00 – 17.00 Seminaarihuone E113b, Päätalo

Silja Lanas Cavada esittelee väitöstutkimustaan

12.00 Arvo-rakennus, Jarmo Visakorpi -sali, Arvo Ylpön katu 34

LL Kati Härkösen väitöstilaisuus

9.15 – 14.30 University Main Building, Seminar room A05 (Address: Kalevantie 4)

Organised by the Faculty of Management

18.00 Pääkirjasto Metso, Lehmus-sali (Pirkankatu 2)

Markku Kulomaan luento Roska-dna ja geenisakset

14.15 – 16.00 Pinni B-building lecture hall 4141 (Address: Kanslerinrinne 1)

Magali Roques: Ockham's Theory of Real Definition

Globaali Tampere
18.00 Päätalo D10a, Kalevantie 4.

Professori Pertti Haapala pitää avoimen yleisöluennon.

12.00 – 14.00 Linna ls. 5014, Kalevantie 5

Professori Hassen Boubakrin vierailuluento

16.15 – 17.45 Pinni B building, lecture hall B1097 (address: Kanslerinrinne 1, 1st fl.)

An open lecture by Dr Mahmut Mutman (IASR)

16.15 – 17.45 Pinni B1096, address: Kanslerinrinne 1

Sveitsin Suomen suurlähettiläs Heinrich Maurer luennoi

12.15 – 14.00 Linna 5026-5027

Esa Väliverronen luonnoi Tieteen- ja teknologiantutkimuksen nykykeskustelut -sarjassa.

12.00 Linna-rakennus, sali K 103, Kalevantie 5

YTM Katri-Maria Järvisen väitöstilaisuus

12.00 Pinni B-rakennus, luentosali 1100, Kanslerinrinne 1

PsM, FM Saija Kankaanpään väitöstilaisuus

12.00 Pinni B-rakennus, luentosali 1097, Kanslerinrinne 1

HM, KM Kristiina Engblom-Pelkkalan väitöstilaisuus

12.00 Arvo-rakennus, Jarmo Visakorpi -sali, Arvo Ylpön katu 34

LL Anna Koskinen-Kolasan väitöstilaisuus

13.15 – 16.00 Linnan auditorio K103, Kalevantie 5

Teemana kestävä kehitys ja tulevaisuus

10.15 – 16.00 Päätalo, luentosali A1, Kalevantie 4

ALL-YOUTH-hankkeen avausseminaari

16.15 – 17.45 Pinni B building, lecture hall B1097 (address: Kanslerinrinne 1, 1st fl.)

An Open Lecture by Dr Marianna Muravyeva (IASR)

15.00 – 15.15 Arvo-rakennuksen luentosali F212  (Arvo Ylpön katu 34)

LT Mari Grönroos: Hyperspektrikamera lentigo maligna melanooman laajuuden ja invaasion määrittämisessä

Seniorien lounas
12.00 Ravintola Astorin kabinetti, Aleksis Kivenkatu 26