Sisältöön
tampereen yliopisto: kasvatustieteiden tiedekunta: yhteystiedot:
Kasvatustieteiden tiedekuntaTampereen yliopistoKasvatustieteiden tiedekunta

Kasvatustieteiden tiedekunnan henkilökunta

Siirry tällä sivulla: Tiedekunnan johto | Opetus, tutkimus ja kehittäminen | Hallintohenkilökunta

Katso myös: Opintoneuvonta ja ohjaus | Tampereen yliopiston normaalikoulu

Tiedekunnan johto

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Honkonen RistoDekaaniRisto.Honkonen@uta.fiVIRTA 201050 318 7084
Mäkinen MaritaVaradekaani, professori Marita.Makinen@uta.fiVIRTA 519050 396 9674

Opetus, tutkimus ja kehittäminen

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Ahola RéatutkijaRea.Ahola@uta.fiVIRTA 364050 437 7181
Al Dahdouh TahanitutkijaTahani.Al.Dahdouh@uta.fiVIRTA 509050 437 7169
Alenius PauliinatutkijatohtoriPauliina.Alenius@uta.fiVIRTA 516050 318 6993
Alves Santos IrisDoctoral StudentIris.Alves.Santos@uta.fiVIRTA 445050 509 9112
Annala Johannayliopistonlehtori (yliopistopedagogiikka)Johanna.Annala@uta.fiVIRTA 520040 190 4090
Collanus Miiayliopisto-opettaja (käsityötiede, alana tekstiilityö)
(työstävapaalla 1.8.2017-31.5.2018)
Miia.Collanus@uta.fiVIRTA 316050 318 6801
Eskola Jariyliopistonlehtori (kasvatustiede)Jari.Eskola@uta.fiVIRTA 510050 318 1269
Filander Karinyliopistonlehtori (kasvatustieteet)Karin.Filander@uta.fiVIRTA 354050 318 1270
Fjällström SallatutkimusavustajaSalla.Fjallstrom@uta.fiVIRTA 203050 437 7244
Forsell Joniprojektiassistenttijoni.forsell@staff.uta.fiVIRTA 307
Gorodski Centeno VeraPostdoctoral ResearcherVera.Centeno@uta.fi050 318 7837
Gurova GalinaResearcherGalina.Gurova@uta.fiVIRTA 512050 318 7345
Gynther PäiviyliopistotutkijaPaivi.Gynther@uta.fiVIRTA 450050 509 9163
Hamari ElinaprojektikoordinaattoriElina.Hamari@uta.fiVIRTA 307040 190 1475
Hanska Jussiyliopistonlehtori (historian, yhteiskuntaopin ja katsomusaineiden didaktiikka)Jussi.Hanska@uta.fiVIRTA 312050 318 7593
Harju-Autti Raisayliopisto-opettaja (kielikasvatus)Raisa.Harju-Autti@uta.fiVIRTA 311050 509 9033
Hautala TanjatutkijaTanja.Hautala@uta.fiVIRTA 301050 437 7091
Heikkinen Anjaprofessori (kasvatustiede)Anja.Heikkinen@uta.fiVIRTA 355040 190 1464
Heinonen RitvaopettajaRitva.Anneli.Heinonen@uta.fiVIRTA 361050 318 1271
Hermanfors Kaisuyliopistonlehtori (varhaiskasvatus)Kaisu.Hermanfors@uta.fiVIRTA 304050 318 1272
Hietamäki JohannatutkimusavustajaJohanna.Hietamaki@uta.fiVIRTA 364050 437 7172
Himanka Juhayliopistonlehtori (yliopistopedagogiikka)Juha.Himanka@uta.fiVIRTA 506050 509 9097
Hinke Dobrochinski Candido HelenaResearcherHelena.Candido@uta.fiHELSINKI050 318 7834
Hjelt HannatutkijaHanna.Hjelt@uta.fiVIRTA 365050 437 7078
Holubek VesnaResearcherVesna.Holubek@uta.fiVIRTA 516050 417 7367
Hyytiä JaakkotutkijaJaakko.Hyytia@uta.fiVIRTA 453050 318 7121
Joutsenlahti Jormayliopistonlehtori (matematiikan didaktiikka)Jorma.Joutsenlahti@uta.fiVIRTA 504040 190 4171
Jyrkiäinen Anneyliopistonlehtori (kasvatustieteet)Anne.Jyrkiainen@uta.fiVIRTA 454040 190 1754
Järventausta EevatutkimusavustajaEeva.Jarventausta@uta.fiVIRTA 509050 437 7243
Kallioniemi-Chambers VirveerityisasiantuntijaVirve.Kallioniemi-Chambers@uta.fiVIRTA 439050 318 6754
Kallunki JarmotutkijaJarmo.Kallunki@uta.fiVIRTA 301050 437 7092
Karila Kirstiprofessori (kasvatustiede, alana varhaiskasvatus)Kirsti.Karila@uta.fiVIRTA 303050 396 9675
Kauko Jaakkoapulaisprofessori (kasvatustiede)Jaakko.Kauko@uta.fiVIRTA 440050 318 7788
Keisala Katjayliopisto-opettaja (kasvatustiede)Katja.Keisala@uta.fiVIRTA 449050 318 7474
Kinnunen Millayliopisto-opettajaMilla.Kinnunen@uta.fiVIRTA 505050 437 7043
Korhonen Vesayliopistonlehtori (kasvatustieteet)Vesa.A.Korhonen@uta.fiVIRTA 517040 190 1465
Koskela MarjatutkimusavustajaMarja.Koskela@uta.fiVIRTA 441050 318 7126
Kouhia Kariyliopisto-opettaja (käsityökasvatus, tekninen työ)Kari.Kouhia@uta.fiVIRTA 317050 318 6997
Kujala Tiinayliopistonlehtori (liikuntakasvatus)Tiina.H.Kujala@uta.fiVIRTA 315040 190 4174
Kulju Pirjoyliopistonlehtori (äidinkielen ja kirjallisuuden didaktiikka)Pirjo.Kulju@uta.fiVIRTA 515040 190 4175
Kupiainen Reijoyliopistonlehtori (mediakasvatus)Reijo.Kupiainen@uta.fiVIRTA 321050 318 6924
Kupila Päiviyliopistonlehtori (varhaiskasvatus)Paivi.Kupila@uta.fiVIRTA 362050 318 6970
Kurkikangas Armiyliopisto-opettaja (varhaiskasvatus)Armi.Kurkikangas@uta.fiVIRTA 360050 437 7084
Kuusipalo PaulatutkijaPaula.Kuusipalo@uta.fiVIRTA 450050 318 7780
Laamanen Tarja-Kaarinayliopisto-opettaja (käsityötiede, tekstiilityö)Tarja-Kaarina.Laamanen@uta.fiVIRTA 316050 437 7082
Laukkanen Anne-Mariaprofessori (puhetekniikka ja vokologia)Anne-Maria.Laukkanen@uta.fiVIRTA 456050 363 5152
Lehti Muusayliopisto-opettaja (musiikkikasvatus)Muusa.Lehti@uta.fiVIRTA 305050 318 6729
Lehtisalo AnnelitutkimuskoordinaattoriAnneli.Lehtisalo@uta.fiVIRTA 507050 437 7233
Lehtonen DaraneetutkijaDaranee.Lehtonen@uta.fiVIRTA 507050 417 7376
Lehtonen EijatutkijaEija.Lehtonen@uta.fiVIRTA 501050 417 7096
Li HanweiResearcherHanwei.Li@uta.fiVIRTA 453050 318 7421
Lindén Jyriyliopistonlehtori (kasvatustiede)Jyri.Linden@uta.fiVIRTA 505050 318 6969
Linnamaa Helilehtori (liikunnan didaktiikka)Heli.Linnamaa@uta.fiVIRTA 314040 190 4180
Lätti JohannatohtoriopiskelijaJohanna.Latti@uta.fiVIRTA 508050 318 7501
Madureira Ferreira JulieneDoctoral StudentJuliene.Madureira.Ferreira@uta.fiVIRTA 509050 509 9007
Makrooni GolalehtutkijaGolaleh.Makrooni@uta.fiVIRTA 301050 437 7171
Mankki VilletutkijaVille.Mankki@uta.fiVIRTA 301050 437 7095
Medvedeva AnnaResearcherAnna.Medvedeva@uta.fiVIRTA 445050 437 7086
Merta Juhayliopistonlehtori (kasvatustiede)Juha.Merta@uta.fiVIRTA 320050 575 3844
Mikkonen SusannatohtoriopiskelijaSusanna.Mikkonen@uta.fiVIRTA 522050 509 9039
Millei ZsuzsaAssociate Professor (Early Childhood Education)
(Absence 1.2.2017-31.8.2018)
Zsuzsa.Millei@uta.fiATALPA 224040 190 4031
Mullola Sariyliopistonlehtori (työstävapaalla 1.8.2017 - 31.7.2021) 
Mäkinen Maritaprofessori (kasvatustiede, alana opettajankoulutus)Marita.Makinen@uta.fiVIRTA 519050 396 9674
Mäkinen Sirpayliopistonlehtori (avoin yliopisto-opetus)Sirpa.H.Makinen@uta.fiVIRTA 443050 318 1276
Mäntylä Terhiyliopistonlehtori (matemaattisten aineiden didaktiikka)Terhi.Mantyla@uta.fiVIRTA 503050 318 7255
Niiranen KaisatutkijaKaisa.Niiranen@uta.fiVIRTA 441050 318 6990
Paananen MaijuprojektitutkijaMaiju.Paananen@uta.fiVIRTA 365050 509 9037
Paatola AnnariikkatutkimusavustajaAnnariikka.Paatola@uta.fiVIRTA 446050 437 7215
Palomäki AnnikatohtoriopiskelijaAnnika.Palomaki@uta.fiVIRTA 363050 318 7703
Piattoeva Nelliyliopistonlehtori (kasvatustieteet)Nelli.Piattoeva@uta.fiVIRTA 442040 190 1471
Pitkänen Pirkkoprofessori (kasvatustiede, alana koulutuspolitiikka ja monikulttuurisuuskasvatus)Pirkko.Pitkanen@uta.fiVIRTA 444050 420 1536
Pohjoismäki Tainalehtori (kasvatustiede)Taina.Pohjoismaki@uta.fiVIRTA 359050 318 1278
Poranen Jaskayliopisto-opettaja (matemaattisten aineiden didaktiikka)Jaska.Poranen@uta.fiVIRTA 502040 190 1803
Pulkki JanitutkijaJani.Pulkki@uta.fiVIRTA 365050 437 7032
Pullinen Joukoyliopistonlehtori (kuvataide)Jouko.Pullinen@uta.fiVIRTA 319050 511 2776
Pylväs LauratohtoriopiskelijaLaura.Pylvas@uta.fiVIRTA 522040 190 1308
Pätäri JennitohtoriopiskelijaJenni.Patari@uta.fiVIRTA 518050 318 7331
Rajakaltio Helenayliopistonlehtori (kasvatustiede)Helena.Rajakaltio@uta.fiVIRTA 437050 547 5763
Rantala Kyllikkiyliopistonlehtori (musiikkikasvatus)Kyllikki.Rantala@uta.fiVIRTA 310050 318 2163
Rautanen PihlatutkimusavustajaPihla.Rautanen@uta.fiVIRTA 363050 437 7197
Rissanen Inkeriyliopistonlehtori (monikulttuurisuuskasvatus)Inkeri.Rissanen@uta.fiVIRTA 455050 509 9194
Ropo Eeroprofessori (kasvatustiede, erit. oppimisen tutkimus ja opettajankoulutus)Eero.Ropo@uta.fiVIRTA 309050 567 9838
Rytivaara Annatutkimuskoordinaattori
(työstävapaalla 18.9.2017-31.7.2018)
Anna.Rytivaara@uta.fiVIRTA 507050 318 6968
Räihä Pekkayliopistonlehtori (kasvatustieteet)Pekka.Raiha@uta.fiVIRTA 438040 190 4172
Räisänen Mirkayliopisto-opettaja (kasvatustiede)Mirka.Raisanen@uta.fiVIRTA 449050 437 7089
Rättyä Kaisuyliopistonlehtori (äidinkielen ja kirjallisuuden didaktiikka)Kaisu.Rattya@uta.fiVIRTA 514050 437 7088
Saari Anttitutkijatohtori (kasvatustiede)Antti.W.Saari@uta.fiVIRTA 353050 318 6839
Salonen-Hakomäki Sanna-Maritohtoriopiskelija
Sanna-Mari.Salonen@uta.fiVIRTA 522050 318 6810
Sandberg Kirsiyliopisto-opettaja (äidinkieli ja kirjallisuus)Kirsi.Sandberg@uta.fiVIRTA 514050 437 7098
Saros Leilayliopisto-opettaja (kasvatustiede)Leila.Saros@uta.fiVIRTA 518050 437 7080
Seppälä TeakoulutuspäällikköTea.S.Seppala@uta.fiVIRTA 212050 318 7700
Sinkkonen Hanna-Maijayliopistonlehtori (erityiskasvatus)Hanna-Maija.Sinkkonen@uta.fiVIRTA 326050 318 7591
Sirvio KatjatutkimusavustajaKatja.Sirvio@uta.fiVIRTA 364050 437 7162
Skaniakos Terhiyliopistonlehtori (yliopistopedagogiikka)Terhi.Skaniakos@uta.fiVIRTA 506050 417 7277
Soini-Ikonen TiinatutkimusjohtajaTiina.Soini@uta.fiVIRTA 302040 190 1753
Soiniitty Helilehtori (kuvataidekasvatus)Heli.Soiniitty@uta.fiVIRTA 318050 318 2164
Stüber OutiprojektipäällikköOuti.Stuber@uta.fiVIRTA 210040 190 1804
Svärd Päivipedagoginen asiantuntijaPaivi.Svard@uta.fiVIRTA 313040 190 4089
Takala TuomastutkimusjohtajaM.Tuomas.Takala@uta.fiVIRTA 442050 395 1171
Tapanila KatriinatutkijaKatriina.Tapanila@uta.fiVIRTA 301050 437 7093
Tervasmäki TuomastohtoriopiskelijaTuomas.Tervasmaki@uta.fiVIRTA 501050 437 7097
Teräsahde Sinitohtoriopiskelija
Sini.Terasahde@uta.fiVIRTA 508050 509 9088
Toiviainen Hannaapulaisprofessori (aikuiskasvatus)Hanna.Toiviainen@uta.fiVIRTA 356050 318 7736
Ukkonen-Mikkola Tuulikkiyliopisto-opettaja (varhaiskasvatus)Tuulikki.Ukkonen-Mikkola@uta.fiVIRTA 358050 318 6991
Ulmanen Sannatohtoriopiskelija
Sanna.Ulmanen@uta.fiVIRTA 363050 317 7330
Vanhatalo Marjalehtori (soiton lehtori)Marja.Vanhatalo@uta.fiVIRTA 306040 190 4186
Varjokorpi Kirsi-Marjakansainvälisten asioiden koordinaattoriKirsi-Marja.Varjokorpi@uta.fiVIRTA 246050 524 2544
Voutilainen JenniharjoittelijaJenni.Voutilainen@uta.fiVIRTA 501050 437 7123
Vuorisalo Mariyliopistonlehtori (varhaiskasvatus)Mari.Vuorisalo@uta.fiVIRTA 357050 509 9224
Värri Veli-Mattiprofessori (kasvatustiede, alana erit. kasvatusfilosofia ja opettajankoulutus)Veli-Matti.Varri@uta.fiVIRTA 308050 306 4785
Wallin Annatohtoriopiskelija
(työstävapaalla 26.6.2017-8.5.2018)
Anna.Wallin@uta.fiVIRTA 522050 318 7578
Yli-Jokipii Maijayliopisto-opettajaMaija.Yli-Jokipii@uta.fiVIRTA 451050 437 7145
Yli-Pietilä RoosatutkimusavustajaRoosa.Yli-Pietila@uta.fiVIRTA 363050 437 7004

Yliopistopalveluiden hallintohenkilökunta Kasvatustieteiden tiedekunnassa

NimiTehtäväSähköpostiHuonePuh
Ahonen Erjadekaanin sihteeriErja.Ahonen@uta.fiVIRTA 202040 190 1641
Hakonen Raijaopintosihteeri
Raija.Hakonen@uta.fiVIRTA 203040 190 1814
Honkanen Johannaosastosihteeri
- laskujen käsittely
- projektihallinto
- irtaimisto- ja konehankinnat
- SoleTM
Johanna.Honkanen@uta.fiVIRTA 206040 190 1821
Ikkala-Toiviainen Liisaopintokoordinaattori
- varhaiskasvatuksen koulutus
- ohjausvastaava
Liisa.Ikkala-Toiviainen@uta.fiVIRTA 247040 190 1757
Kalmanlehto Sarihenkilöstösihteeri
- henkilöstöasiat
Sari.Kalmanlehto@uta.fiVIRTA 205040 190 1477
Koivusaari Tarjaosastosihteeri
- luokanopettajaopinnot
- tutkintotodistukset
- erillistodistukset
Tarja.Koivusaari@uta.fiVIRTA 245040 190 4203
Korhonen MarjoopintopäällikköMarjo.Korhonen@uta.fiVIRTA 252040 190 1476
Koskela MinnamatkasihteeriMinna.Koskela@uta.fiPINNI B1055050 318 7056
Lehtinen Juhanitalousasiantuntija
- talouden suunnittelu, seuranta ja raportointi
Juhani.I.Lehtinen@uta.fiVIRTA 208050 318 7569
Leppälä Pirjoopintosihteeri
- opintohallinnon kanslia
Pirjo.Leppala@uta.fiVIRTA 244050 318 6636
Mäkelä Johannaopintokoordinaattori
- avoin yliopisto-opetus
Johanna.M.Makela@uta.fiVIRTA 209050 421 1071
Nyyssölä Niinaopintokoordinaattori
Niina.Nyyssola@uta.fiVIRTA 251050 318 6732
Ojansivu-Lämsä Tuulahallintosihteeri
- tilavaraukset
- laitteiden lainaus
Tuula.Ojansivu-Lamsa@uta.fiVIRTA 207040 190 4183
Pohjasmäki Leenaopintokoordinaattori
- elinikäisen oppimisen ja kasvatuksen koulutus
- kasvatustieteiden perus- ja aineopinnot
Leena.Pohjasmaki@uta.fiVIRTA 250050 318 6662
Raudasoja Sariopintokoordinaattori
- jatko-opinnot
Sari.Raudasoja@uta.fiVIRTA 248050 318 6666
Rodriguez LeenahankeasiantuntijaLeena.Rodriguez@uta.fiLINNA 6053040 190 9847
Salo Paulaopintokoordinaattori
- kasvatuksen ja yhteiskunnan tutkimuksen maisteriopinnot, ml. pro gradu -prosessi
- luokanopettajakoulutus
Paula.K.Salo@uta.fiVIRTA 249050 318 7317
Suvanto Nuppuhenkilöstöasiantuntija
- kansainväliset henkilöstöasiat
Nuppu.Suvanto@uta.fiPÄÄT C239050 318 7204
Sylvander Tainahallintopäällikkö
- tiedekunnan hallintoon liittyvät suunnittelu-, valmistelu- ja esittelytehtävät
- toiminnanohjaukseen liittyvät tehtävät
- tiedekunnan hallintotoiminnan kehittäminen
Taina.Sylvander@uta.fiVIRTA 204050 433 6261
Söderkultalahti Seijaopintosihteeri
- avoimeen yliopisto-opetukseen liittyvät tehtävät
- valmistuvien juhla EDU:n osalta
Seija.Soderkultalahti@uta.fiVIRTA 244050 343 5742
 
Kasvatustieteiden tiedekunta
Åkerlundinkatu 5, 33014 Tampereen yliopisto
puh. 03 355 111
Kysymykset ja palaute
Ylläpito: paivi.svard@uta.fi
Muutettu: 3.4.2017 10.43 Muokkaa

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto
03 355 111
kirjaamo@uta.fi


KARVI-auditoitu HR Excellence in Research

YLIOPISTO
Tutkimus
Opiskelijaksi
Ajankohtaista
Yhteistyö ja palvelut
Yliopisto

AJANKOHTAISTA
Aikalainen
Avoimet työpaikat
Rehtoriblogi
Tampere3

PALVELUT
Aktuaarinkanslia
Avoin yliopisto
Hallinto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
Kielikeskus
Kielipalvelut
Kirjaamo
Kirjasto
Liikuntapalvelut
Viestintä
Tietohallinto
Tutkimuspalvelut
Täydennyskoulutus
Tietoarkisto
» lisää palveluita

OPISKELU
Opetusohjelma
Opinto-oppaat
Opiskelijan työpöytä

SÄHKÖISET PALVELUT
Andor-hakupalvelu
Uusi lainasi
Intra
Moodle (learning2)
NettiOpsu / NettiRekka
NettiKatti
Sähköinen tenttipalvelu
TamPub
Office 365 webmail
Utaposti webmail
Wentti