Rehtorit ja kanslerit

Rehtorit ja kanslerit

Tampereen yliopiston rehtorit vuodesta 1925

Vuosiluvut on mainittu vararehtorien kohdalla, jos heidän kautensa ei ole alkanut ja loppunut yhtenevästi rehtorin virkakauden kanssa.

  • Rehtori: Yrjö Ruutu 1.1.1925 - 31.10.1932
    (Vararehtorit: Eino Kuusi 1925 -1928, Elpiö Kaila 1928 - 1932)
  • Eino Kuusi 1.11.1932 - 30.6.1935
    (Yrjö Ruutu)
  • Yrjö Ruutu 1.7.1935 - 16.4.1945
    (Zachris Castrén 1935 - 1938,
    Heikki Waris 1938 - 1944,
    Urpo Harva 1944 -1945 )
  • Urpo Harva 16.4.1945 - 29.2.1948
    (Jussi Teljo 1945 - 1949)
  • Antero Rinne 1.3.1948 - 18.5.1949
    ( Jussi Teljo 1945 - 1949, Urpo Harva 1949 - 1955)
  • Yrjö Ruutu 18.5.1949 - 30.6.1953
    (Urpo Harva 1949 - 1955 )
  • V.J. Sukselainen 1.7.1953 - 31.10.1954
    (Urpo Harva 1949 - 1955)
  • Tuttu Tarkiainen 1.11.1954 - 31.12.1956
    ( Urpo Harva 1949 - 1955, Unto Kupiainen 1956 - 1961)
  • Armas Nieminen 1.1.1957 - 30.6.1962
    (Unto Kupiainen 1956 - 1961, Paavo Koli 1961 - 1962)
  • Paavo Koli 1.7.1962 - 31.12.1968
    (Urpo Harva 1962 - 1964, Armas Nieminen 1965 - 1968)
  • Jaakko Uotila 1.1.1969 - 31.12.1974
    (Väinö Heikkinen, Erkki Pystynen (29.9.1969 alk.))
  • Erkki Pystynen 1.1.1975 - 31.12.1976
    (Lauri Seppänen, Jarmo Visakorpi 1975 - 1978)
  • Reino Erma 1.1.1976 - 31.7.1981
    (Lauri Seppänen, Jarmo Visakorpi 1975 - 1978;
    Jarmo Visakorpi ja Olavi Borg 1978 - 1981)
  • Jarmo Visakorpi 1.8.1981 - 31.7.1987
    (Seppo Siirilä, Seppo Randell 1981 - 1984;
    Viljo Rasila, Seppo Randell 1984 - 1987)
  • Tarmo Pukkila 1.8.1987 - 31.7.1993
    (Reijo Raivola ja Antti J. Pitkänen 1987 - 1990;
    Aarre Heino ja Veronica Stolte-Heiskanen 1990 - 1993)
  • Jarmo Visakorpi 1.8.1993 - 31.7.1996
    (Olavi Borg, Matti Parjanen)
  • Uolevi Lehtinen 1.8.1996 - 31.12.1997
    (Jorma Sipilä, Krista Varantola)
  • Jorma Sipilä 1.1.1998 - 31.7.2004
    (Krista Varantola ja Marja Jylhä 1998;
    Marja Jylhä ja Kari-Jouko Räihä 1999 - 2004)
  • Krista Varantola 1.8.2004 - 31.7.2009
    (Arja Ropo, Juhani Lehto)
  • Kaija Holli 1.8.2009 - 31.12.2015
    (Pertti Haapala, Harri Melin)
  • Liisa Laakso 1.1.2016 -
    (Harri Melin, Katariina Mustakallio, Seppo Parkkila)

Tampereen yliopiston kanslerit vuodesta 1925

Kanslerit olivat vuoteen 1945 asti tarkastajia. Tampereen yliopisto luopui kansleri-institutiosta 1.8.2014.

  • Rafael Erich 7.11.1925 - 28.2.1926
  • Väinö Voionmaa 11.4.1926 - 1.3.1931
  • Kyösti Järvinen 20.10.1931 - 30.6.1937
  • Kaarlo Kaira 28.3.1938 - 31.12.1943
  • Väinö Voionmaa 1.7.1945 - 24.5.1947
  • Viljo Tarkiainen 5.6.1947 - 16.2.1951
  • J.A. Hollo 17.3.1951 - 30.6.1954
  • Eino Saari 1.7.1954 - 30.6.1969
  • V.J. Sukselainen 30.10.1969 - 31.7.1978
  • Armas Nieminen 1.8.1978 - 31.7.1984
  • Reino Erma 1.8.1984 - 31.7.1990
  • Kauko Sipponen 1.8.1990 - 31.7.1996
  • Heikki Koski 1.8.1996 - 31.7.2004
  • Jorma Sipilä 1.8.2004 - 31.7.2009
  • Krista Varantola 1.8.2009 -31.7.2014